آیا افتادن اولین دندان شیری یک تجربه مثبت برای کودکان است ؟

افتادن-دندان-شیری-کودکان

احساس ترس، شرمندگی و یا افتخار. هنگامی که کودک اولین دندان شیری خود را از دست می دهد چه احساسی خواهد داشت؟

بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه زوریخ انجام شده است، نشان داده شده که احساسات کودکان عمدتا مثبت است. و البته مراجعات قبلی کودک به دندانپزشکی و اطلاعاتی که والدین یا مدرسه در زمینه افتادن دندان ها به کودکان می دهند در این حس مثبت یا منفی بی تاثیر نیست.
دندان های موقت که به عنوان دندان های شیری شناخته می شوند، اولین مجموعه از دندان های کودکان هستند. این دندان ها پس از افتادن با دندان های دائمی جایگزین می شوند. معمولا در سن شش سالگی کودک اولین دندان شیری خود را از دست می دهد.
این فرایند تدریجی احتمالا یکی از اولین تغییرات بیولوژیکی بدن است که کودکان به طور آگاهانه آن را تجربه می کنند. احساسی که ممکن است کودک در هنگام از دست دادن اولین دندان تجربه کند بسیار مختلف است، از احساس شادی به علت پا گذاشتن به دنیای بزرگسالان گرفته تا ترس از دست دادن بخشی از بدن خود.

گزارش مثبت والدین از احساس کودک در هنگام از دست دادن دندان شیری

تیم پزشکی تشکیل شده از محققان دندانپزشکی و روانشناسان دانشگاه زوریخ احساساتی که کودکان هنگام از دست دادن اولین دندان شیری خود دارند را مورد بررسی قرار دادند. در این تحقیق دانشمندان، از والدین کودکانی که حداقل یکی از دندان های شیری خود را از دست داده اند سوالاتی در زمینه عکس العمل کودک از این اتفاق پرسیدند. از حدود 1300 پاسخ دریافت شده دراین مطالعه، حدود 80 درصد از والدین احساسات مثبت کودک خود را گزارش دادند، در حالی که تنها 20 درصد احساسات منفی کودک خود را گزارش دادند. به عبارتی دیگر از هر 5 کودک 4 کودک نسبت به از دست دادن دندان شیری خود احساس مثبت دارند.

افتادن دندان شیری کودکان - کلینیک دندانپزشکی کوروش

رابطه بین احساس کودک در هنگام از دست دادن دندان شیری با مراجعات قبلی او به دندانپزشک

محققان دریافته اند که مراجعات قبلی کودک به دندانپزشک در احساس ایجاد شده در او در هنگام از دست دادن دندان شیری تاثیر گذار است. کودکانی که قبلا جهت حفره های ایجاد شده در دندان یا بقولی کرم خوردگی به دندانپزشک مراجعه کرده بودند احساس مثبت کمتری را هنگام از دست دادن دندان شیری خود داشتند.

آموزش والدین و فرهنگ

علاوه بر این مطالعات نشان داده است که عوامل اجتماعی و فرهنگی نیز با نوع احساس ایجاد شده در کودک بی ارتباط نیست. برای مثال، کودکانی که پدر و مادری با سطح تحصیلات بالاتر دارند در مقایسه با کودکان با پدر و مادر کم سواد احساسات مثبت از جمله غرور و شادی بیشتری در از دست دادن اولین دندان شیری خود داشتند. بنابراین سطح فرهنگی و اجتماعی والدین و سبک آموزش ها و اطلاعاتی که به کودکان خود می دهند در احساس بوجود آمده در کودک بی تاثیر نیست.

کلینیک دندانپزشکی کوروش در مشهد افتخار دارد تا خدمات دندانپزشکی اطفال از جمله فلورایدتراپی، ارتودنسی، ترمیم پوسیدگی و شیاربندی و فیشور سیلانت را به مراجعین عزیز خود ارائه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹