ارتودنسی فک بالا چگونه است ؟

ارتودنسی فک بالا

انجام ارتودنسی فقط روی یک فک، برای بزرگسالان و کودکان امری غیر عادی نیست، به طور مثال فقط ارتودنسی فک بالا. منطقی است که اگر از ظاهر دندان های پایینی خود راضی هستید و یا به این علت که به اندازه دندان های فک بالا قابل رویت نیستند، صاف و یکدست بودن آنها برای شما اهمیت زیادی نداشته باشد و تصمیم بگیرید که تنها ارتودنسی فک بالا را انجام دهید.

علاوه بر نقش دندان ها در جویدن غذا، دندان های فوقانی بالا نقش بسیار مهمی در ظاهر لبخند شما دارند. به هم ریختگی، وجود فاصله و مشکلات بایت دندان های فوقانی بیشتر به چشم می آید.

خوب، باید بدانید که انجام ارتودنسی فک بالا به تنهایی کمی پیچیده تر است و بایستی فاکتورهای زیادی در نظر گرفته شود. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با ارتودنسی تک فک یا ارتودنسی فک بالا به تنهایی بیشتر آشنا شوید.

ارتودنسی فک بالا فقط - ارتودنسی نامرئی


ارتودنسی تک فک چیست؟

درمان ارتودنسی تک فک زمانی انجام می شود که به جای براکت گذاری و یا ارتودنسی نامرئی در هر دو فک ما تنها در فک بالا و یا پایین براکت های ارتودنسی را قرار می دهیم.

در حالی که در موارد خاص، برای رسیدن به تراز صحیح، ابتدا ارتودنسی فک پایین و سپس ارتودنسی فک بالا انجام می شود . این همان درمان تک فک نیست زیرا در نهایت براکت های ارتودنسی و یا ارتودنسی نامرئی برای هر دو فک بالا و پایین انجام می شود.

زمانی که تصمیم می گیریم ارتودنسی تک فک انجام دهیم بایستی بایت دندان ها و نحوه قرارگیری دندان های فک بالا و پایین بر روی یکدیگر به طور کلی بررسی شود.

در چه مواردی درمان ارتودنسی فقط برای فک بالا یا پایین انجام می شود؟

گاهی اوقات، براکت های ارتودنسی فقط روی دندان های پایین یا بالا انجام می شود. با این حال، این شرایط بسیار نادر است زیرا بایت دندان بسیار پیچیده بوده و تراز کردن آن ها نیاز به ایجاد تعادلی ظریف دارد.

هنگامی که فاصله بین دندان ها را می بندیم، آنها تمایل دارند به سمت عقب و داخل برگردند. هنگامی که بین دندان ها فضایی ایجاد می کنیم، مانند موارد به هم ریختگی دندان ها، آنها به محض صاف شدن حرکت می کنند. با حرکت دندان های جلویی به سمت جلو و یا عقب، آنها ممکن است به خوبی بر روی دندان های فک مقابل قرار نگرفته و مشکلات بایت دندانی ایجاد کنند که قبلا وجود نداشته است.

اگر دندان های فوقانی شما صاف و یکدست بوده و از ظاهر آنها رضایت دارید اما دندان های پایینی شما به هم ریخته بوده و یک اوربایت متوسط دارید، می توانید فقط درمان ارتودنسی فک پایین را انجام دهید.

همچنین اگر مشکل اوربایت دارید و دندان های پایینی شما صاف هستند و بین دندان های فوقانی شما فاصله وجود دارد بنابراین می توانید با درمان ارتودنسی فک بالا فاصله بین دندان ها را اصلاح نموده و مشکل اوربایت را نیز بهبود دهید.
با این حال به خاطر داشته باشید که برای به دست آوردن نتیجه مطلوب با ارتودنسی تنها یک فک، باید درجه خاصی از بهم ریختگی و فواصل بین دندانی را داشته باشید.

بیشتر بخوانید : انواع بایت های دندانی و درمان مال اکلوژن

چه روش های ارتودنسی برای دندان های فک بالا استفاده می شود؟

بسته به شدت مشکلات فک، ممکن است گاهی اوقات ترکیبی از براکت های ارتودنسی و جراحی فک مورد نیاز باشد، اما اکثر اوقات ممکن است مشکلات دندان ها تنها با براکت های ارتودنسی درمان شود.

ارتودنسی فلزی :

ارتودنسی فلزی همان ارتودنسی سنتی است که همگی در زمان کودکی دیده ایم. این براکت ها از استیل ضد زنگ ساخته شده و با سیم های نازک به هم وصل می شوند. این براکت ها بسیار مؤثر و مقرون به صرفه هستند، اما بیشتر بیماران به دلیل دیده شدن و به چشم آمدن این براکت های فلزی تمایلی به انجام آن ندارند.

ارتودنسی فک بالا فقط

ارتودنسی سرامیکی :

از براکت های سرامیکی نیز برای ارتودنسی فک بالا و درمان مشکلات دندان های جلویی استفاده می شود. آنها همانند ارتودنسی فلزی بوده با این تفاوت ها که براکت ها از مواد سرامیکی همرنگ دندان ساخته شده اند و سیم ها نیز نامرئی اند بنابراین کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

ارتودنسی فک بالا فقط - ارتودنسی سرامیکی

بیشتر بخوانید : ارتودنسی سرامیکی دندان چیست؟

ارتودنسی نامرئی :

ارتودنسی نامرئی یا Invisalign از پلاستیک ساخته شده اند و پس از هر 14 روز تعویض می شوند. می توان آنها را به راحتی در هر مکانی مانند دفتر، سیستم های حمل و نقل عمومی پوشید و کسی که در کنار شما نشسته است به سختی متوجه آنها می شود.

ارتودنسی فک بالا فقط - ارتودنسی نامرئی

بیشتر بخوانید : ارتودنسی نامرئی دندان چیست؟

ارتودنسی لینگوال:

ارتودنسی لینگوال در قسمت داخلی دندان های فوقانی شما قرار می گیرد. ارتودنسی لینگوال معمولاً در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که بیمار مشکل برآمدگی دندانهای جلوی خود داشته باشد.

بیشتر بخوانید : ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی فک بالا چقدر طول می کشد ؟

ارتودنسی فک بالا معمولا یک تا دو ساعت طول می کشد. بسته به نوع دندان و نوع روش ارتودنسی، روند قرار دادن آنها می تواند در یک یا دو جلسه انجام شود.

مدت زمان ارتودنسی بسته به مشکلات دندان های شما بین 6 تا 24 ماه طول می کشد.

جهت اطلاع از هزینه ارتودنسی دندان مقاله ارتودنسی در مشهد را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹