8 روش آسان جهت از بین بردن بوی بد دهان

تخلص من رائحة الفم الكريهة

هالیتوز یا بوی بد دهان ممکن است علل مختلفی داشته باشد. ممکن است دهان شما منبع آن باشد. تجزیه ذرات غذایی و سایر آلودگی های باکتریایی در داخل شیارهای دندان ها یا اطراف دندان ها می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود. اگر دهان شما خشک شود، مثلا هنگامی که در خواب هستید یا بعد از سیگار کشیدن، سلول های مرده می توانند در زبان، لثه ها و گونه ها تجمع پیدا کنند و باعث بوجود آمدن بوی بد دهان شوند.
مصرف غذاهای حاوی روغن هایی با بوی قوی مانند پیاز و سیر می تواند منجر به نفس بدبو شود. همچنین بوی بد دهان ممکن است نشانه ای از بیماری هایی مانند بیماری ریوی، دیابت یا نارسایی کبدی باشد. .

برای کاهش یا جلوگیری از بوی بد دهان، نکات زیر را رعایت نمایید :

1- بعد از خوردن غذا دندان هایتان را مسواک بزنید.

یک مسواک را در محل کارخود بگذارید تا بعد از غذا خوردن بتوانید مسواک بزنید. حداقل دو بار در روز به خصوص بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. استفاده از خمیر دندان با خواص ضد باکتریایی از بوی بد دهان جلوگیری می کند.

رفع بوی بد دهان با مسواک زدن

حتما بخوانید : 4 نکته مهم روش صحیح مسواک زدن و حفظ سلامت دندان ها

2- حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

نخ دندان مناسب، ذرات غذایی و پلاک بین دندان های شما را حذف می کند، به کنترل بوی بد دهان کمک می نماید.

حتما بخوانید : اول مسواک بزنیم یا نخ دندان بکشیم ؟

3- زبان خود را مسواک بزنید

زبان شما دارای باکتری است، بنابراین مسواک زدن زبان به کاهش بو کمک می کند. بخصوص افرادی که سیگار می کشند و یا دچار خشکی دهان هستند روی سطح زبانشان پوشش قابل توجهی از باکتری ها وجود دارد و بایستی زبان خود را با مسواک مخصوص زبان یا اسکرابر زبان تمیز کنند.

تمیز کردن زبان

4- دندان مصنوعی یا پروتزهای دندانی

اگر از دندان مصنوعی یا بریج های دندانی استفاده می کنید، حداقل یکبار در روز آن را تمیز نمایید. اگر از نگهدارنده های ارتودنسی استفاده می کنید، هربار قبل از قرار دادن آن در دهان به خوبی آن را تمیز نمایید. با دندانپزشک خود برای اطلاع از بهترین مواد پاک کننده مشورت نمایید.

5- برای جلوگیری از خشکی دهان، مقدار زیادی آب بنوشید.

برای حفظ رطوبت دهان خود، از مصرف تنباکو جلوگیری نمایید و مقدار کافی آب بنوشید و نوشیدنی هایی مانند قهوه، نوشابه یا الکل را جایگزین مصرف آب نکنید، این نوشیدنی ها منجر به خشکی دهان می شوند. جویدن آدامس یا آب نبات بدون گلوکز به تحریک تولید بزاق دهان کمک می کند. همچنین استفاده از محرک تولید بزاق جهت افرادی با خشکی دهان مزمن توسط دندانپزشک توصیه می شود.

6- تنظیم نمودن رژیم غذایی

برای جلوگیری از بوی بد دهان از مصرف غذاهایی حاوی پیاز یا سیر خودداری کنید. همچنین خوردن غذاهای شیرین نیز سبب ایجاد بوی بد دهان می شود بنابراین پس از خوردن موادغذایی شیرین حتما مسواک بزنید.
مسواک خود را زمانی که ساییده می شود، حدودا هر سه یا چهارماه یکبار، تغییر دهید . همچنین بهتر است از مسواک نرم استفاده کنید.

7- مراجعه منظم به دندانپزشک

سالی دوبار جهت چکاپ دندان ها یا بررسی و تمیز نمودن پروتز دندانی خود به دندانپزشک مراجعه نمایید.

8- جویدن جعفری تازه

جویدن جعفری تازه به طور موقت بوی بد دهان را از بین می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹