7 مشکل رایج بایت در کودکان و بزرگسالان

انواع عضات الاسنان - انواع بایت های دندانی

انواع بایت های دندانی و درمان مال اکلوژن

بایت و ارتباط درست دندان های فک بالا با فک پایین بخش مهمی از سلامت دهان و دندان شما است. در ارتودنسی، “بایت” به نحوه همپوشانی و به هم رسیدن دندان های فک بالا و پایین گفته می شود. بایت بد یا ارتباط غیر طبیعی دندان های بالا و پایین، نامرتبی دندان ها یا “مال اکلوژن” نامیده می شود و زمانی اتفاق می افتد که دندان ها به درستی بر روی هم قرار نمی گیرند، یا اصلاً به هم نمی رسند.

انواع بایت های دندانی :

در حالی که هر یک از مشکلات بایت منحصر بفرد است ولی به طور کلی هفت نوع مشکل عمده بایت وجود دارد که در بین کودکان و بزرگسالان شایع است.

1- کراس بایت (Cross bite)

هنگامی که دندان های فوقانی در داخل دندان های فک پایین قرار می گیرند به این حالت کراس بایت گفته می شود. در این حالت یک یا تعدادی از دندان های فک بالا داخل دندان های فک پایین قرار می گیرد.
عواقب احتمالی در صورت عدم اصلاح کراس بایت: فك به یك طرف تغییر مکان می دهد. رشد فک پایین و پوشیدن لایه بیرونی دندان (مینای دندان).

کراس بایت خلفی: اگر دندانهای عقبی آسیب دیده باشند ، دندانهای عقب فک فوقانی داخل دندان های فک پایین قرار می گیرد.

کراس بایت خلفی
کراس بایت خلفی

کراس بایت قدامی : اگر دندان های جلویی دچار کراس بایت باشند، دندان های بالا توسط دندان های پایین پوشیده می شوند.

کراس بایت قدامی - درمان کراس بایت قدامی در مشهد
کراس بایت قدامی

“کلینیک دندانپزشکی کوروش”


2- آندر بایت (Underbite)

یکی از انواع بایت های دندانی آندر بایت می باشد و به حالتی گفته می شود که در آن دندان های جلویی فک پایین جلوتر از دندان های جلویی فک بالا قرار می گیرد. آندر بایت معمولا در شرایطی اتفاق می افتد که یا فک پایین بیشتر رشد کرده است یا فک بالا رشد کمتری داشته است یا ترکیبی از دو حالت اتفاق افتاده است.
عواقب احتمالی در صورت عدم تصحیح: صورت فرد حالت بولداگ پیدا می کند. سایش دندان؛ فشار روی مفاصل فک.

اندر بایت - درمان اندر بایت در مشهد
آندر بایت

مطلب مرتبط : مراحل ارتودنسی دندان

3- اپن بایت (open bite)

اپن بایت قدامی: هنگامی اتفاق می افتد که دندان های عقبی روی هم قرار گرفته و دندانهای جلویی فوقانی و تحتانی با هم همپوشانی ندارند و دندان های بالا به دندان های پایین نمی رسند. در این حالت با وجود بسته شدن فک ولی باز هم دندان های جلویی با همدیگر همپوشانی ندارند . این حالت می تواند ناشی از مکیدن بیش از حد انگشت، فشار زبان یا تنفس دهانی باشد.

اپن بایت خلفی: هنگامی که دندان های جلویی به هم می رسند، اما دندانهای پشتی روی هم قرار نمی گیرند.
عواقب احتمالی در صورت عدم اصلاح: مشکلات بلع؛ هنگام بلع، زبان به دندان ها فشار می آورد. مشکلات احتمالی گفتار.

اپن بایت - درمان اپن بایت در مشهد
اپن بایت

مطلب مرتبط : ارتودنسی نامرئی یا متحرک (بریس اینویزیلاین) چیست ؟

4- دیپ بایت یا بایت عمیق (Deep bite)

دیپ بایت حالتی است که در هنگام بستن دهان دندان های جلویی فک بالا مقدار زیادی از دندان های جلویی فک پایین را به شدت می پوشاند. در حقیقت دیپ وایت مشابه اور بایت بوده ولی شدیدتر است.
عواقب احتمالی در صورت عدم اصلاح : دندان های بالا ممکن است باعث آزردگی لثه فک پایین شود. ممکن است که دندان های قدامی فک پایین به بافت لثه فک بالا (کام) برخورد نماید. احتمال بیماری های لثه . سایش مینای دندان.

دیپ بایت - درمان دیپ بایت در مشهد
دیپ بایت

5- بهم ریختگی یا نامرتبی دندان ها (Crowding)

در این حالت فضای کافی برای دندان ها وجود ندارد.این حالت می تواند در اثر بزرگ بودن دندان ها یا وجود فضای ناکافی در فک (به علت کوچک بودن فک) یا بر اثرهر دو دلیل باشد. این حالت ممکن است باعث شود تا دندان ها دندانها به صورت صاف و یکدست نباشند و با یکدیگر همپوشانی داشته باشند، چرخانده شوند و ظاهر کج و بهم ریخته داشته باشند.
عواقب احتمالی در صورت عدم اصلاح: تمیز کردن دندان ها به سختی انجام می شود؛ ایجاد حفره های احتمالی ، به ویژه در بین دندان ها. بیماری لثه.

بهم ریختگی یا نامرتبی دندان ها (Crowding)- درمان مشکلات بایت در مشهد
بهم ریختگی یا نامرتبی دندان ها (Crowding)

6- فاصله بین دندان ها (Spacing)

در این حالت فضای خالی زیادی بین دندان ها وجود دارد. این ممکن است در اثر از دست دادن دندان ها، کوچک بودن دندان ها، بزرگ بودن فک و یا ترکیبی از این شرایط باشد.
عواقب احتمالی در صورت عدم اصلاح: غذا در بین فضاهای خالی گیر می کند. احتمال ایجاد حفره روی دندان ها. بیماری لثه.

فاصله بین دندان ها (Spacing)
فاصله بین دندان ها (Spacing)

7- دندان های بیرون زده (Protrusion)

یکی دیگر از انواع بایت های دندانی Protrusion می باشد و به حالتی گفته می شود که دندان های جلویی بیرون زده است. جلو زدگی دندان ها ممکن است به این دلایل باشد: جلوتر بودن فک فوقانی ، عقب تر بودن فک پایین، رشد زاویه دار دندان ها، یا ترکیبی از این شرایط. بعضی اوقات افرادی که دندان های جلو برآمده دارند دچار بایت عمیق نیز می شوند.

عواقب احتمالی در صورت عدم اصلاح: احتمال شکستن دندان های فوقانی به علت بیرون زدگی آن وجود دارد. عدم بسته شدن کامل دهان و نرسیدن لب ها به هم منجر به حشکی بافت های دهان شده و ممکن است پوسیدگی دندان ها را در پی داشته باشد. مشکلات گفتاری. صورت بلند و باریک.

دندان های بیرون زده (Protrusion)
دندان های بیرون زده (Protrusion)

در حقیقت اگر هر کدام از این مشکلات در دندان های کودک شما وجود داشته باشد به خودی خود اصلاح نمی شود. بلکه مشکلات درمان نشده به مرور زمان بدتر نیز خواهد شد. در بیشتر مواقع بهترین زمان برای درمان دندان ها زمانی است که کودک در حال رشد است. بنابراین در صورت مشاهده هر یک از این مشکلات هرچه سریعتر به یک متخصص ارتودنتیست مراجعه نمایید.

درمان بایت دندانی

هدف از درمان های ارتودنسی ایجاد یک بایت سالم است. زمانی که دندان ها و فک در موقعیت صحیح خود قرار دارند نیرویی که برای جویدن غذا اعمال می شود به طور مساوی در دهان توزیع می گردد. بایت سالم برای گفتار صحیح نیز مهم است.

مطلب مرتبط : درمان ارتودنسی در کودکان

اگر شما یا عزیزانتان دچار یکی از مشکلات بایت که در بالا ذکر شد می باشید، کلینیک دندانپزشکی کوروش آماده مشاوره دهی و خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. اگر دندان های شیری کودک شما دارای بهم ریختگی و مشکلات بایت است لازم نیست صبر کنید تا پس از افتادن دندان های شیری به ارتودنتیست مراجعه کنید. بلکه بایستی به محض مشاهده بهم ریختگی در دندان های کودک جهت پیشگیری از مشکلات بیشتر هرچه سریع تر به دندانپزشکی مراجعه کنید .


برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ارتودنسی در مشهد می توانید به صورت حضوری مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹