بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم؟

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم - سیگار کشیدن بعد از کامپوزیت - مسواک زدن بعد از کامپوزیت دندان

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم ؟ بعد از کامپوزیت دندان چه باید کرد ؟ عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟ مسواک زدن بعد از کامپوزیت دندان و خمیر دندان مناسب دندان های کامپوزیت شده چیست؟ سیگار کشیدن بعد از کامپوزیت دندان امکان پذیر است؟ این موارد سوالات متداولی هستند که بعد از کامپوزیت دندان پرسیده می شوند. پاسخ سوالات شما برای مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان در این مقاله آورده شده است.

شکی نیست که روکش های پرسلن یا کامپوزیت دندان راهی عالی برای بهبود ظاهر دندان ها هستند. اگرچه، هنوز ونیرهایی که برای همیشه دوام داشته باشند ساخته نشده اند و در بعضی مواقع، شما نیاز به تعویض روکش های خود دارید.

با استفاده از این نکات و آگاهی از اینکه بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم می توانید عمر روکش های خود را افزایش دهید تا زمان تعویض آن برای مدت زمان طولانی به تعویق بیفتد.

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم ؟

آیا بلافاصله بعد از کامپوزیت دندان می توان غذا خورد؟

اگر از روش بی حسی برای انجام کامپوزیت استفاده شده است، ممکن است بعد از انجام آن چندین ساعت لب و زبان شما بی حس باشد. تا زمانی که بی حسی کاملاً از بین نرفته است از جویدن و مصرف نوشیدنی های داغ خودداری کنید. مراقب باشید، در هنگامی که هنوز اثرات بی حسی وجود دارد، زبان یا لب خود را گاز نگیرند و یا با مصرف نوشیدنی های داغ نسوزانید.

توصیه دندانپزشکان زیبایی به شما خوردن غذاهای نرم و مصرف مایعات در روز اول بعد از انجام کامپوزیت دندان است، از خوردن و نوشیدن هرگونه مواد غذایی داغ جلوگیری کنید. و حتما مایعات زیادی بنوشید.

بیشتر بخوانید : تفاوت لمینت و روکش دندان چیست؟

از مصرف غذاهای سفت خودداری کنید

هر چیزی که بتواند دندان شما را ترک داده یا بشکند، می تواند روکش شما را نیز خرد کرده یا باعث ایجاد ترک در آن شود. فشار مستقیم به غذاهای سخت ممکن است باعث آسیب کامپوزیت دندان شود.

به همین دلیل توصیه می کنیم از گاز گرفتن مستقیم غذاهای سخت (مثلاً یخ ، هویج خام ، ذرت و آجیل) خودداری کنید. زیرا ماده رزین ممکن است تحت فشار شدید شکسته شود. اینگونه مواد غذایی را به قطعات کوچک درآورده و سپس نوش جان کنید. در صورت آسیب دیدن، روکش نیاز به تعویض دارد.

همچنین از جویدن اشیاء سخت نیز خودداری کنید. اگر عادت به جویدن قلم، مداد یا باز کردن بطری با دندان دارید، این عادت می تواند برای روکش دندان های شما بسیار مضر باشد.

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم

بیشتر بخوانید : روش های سفید کردن دندان

از ساییدن دندان ها به یکدیگر خودداری کنید (Bruxism)

بسیاری از افراد هنگامی که دچار استرس و یا اختلال در خواب می شوند، ممکن است دندان های خود را به یکدیگر فشار داده و آسیاب کنند.

ما به بیماران خود توصیه می کنیم (مخصوصاً آنهایی که روکش پرسلن دارند) تا یک محافظ دندان در هنگام خواب تهیه کنند. زیرا در بعضی موارد ساییدن دندان ها به یکدیگر ممکن است باعث آسیب به روکش ها شود.

اجتناب از خوردن مواد غذایی رنگی

روکش های سرامیکی در برابر لکه مقاوم هستند، با این وجود به مرور زمان برخی غذاها و نوشیدنی ها می توانند ظاهر سفید و مرواریدی آنها را لکه دار کنند.

بدترین این مواد قهوه، چای، شراب و سیگار است. اگر حاضر نیستید از نوشیدنی مورد علاقه خود صرف نظر کنید ، پس در هنگام نوشیدن از نی استفاده کنید زیرا این کار به رنگ دندان کمتر آسیب می زند.

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم

بیشتر بخوانید : بهترین رنگ کامپوزیت دندان

محدودیت مصرف الکل

مقادیر زیاد الکل باعث می شود سیم باندینگ اتصال دهنده روکش به دندان نرم شود. این عامل اتصال را در معرض آسیب، فرسایش و لکه دار کردن قرار می دهد.

این بدان معنا نیست که روکش از بین می رود، بلکه مقاومت آن را کم کرده و مستعد آسیب در برابر نیروهای خارجی می کند.
الکل را می توان در خمیر دندان و دهانشویه نیز یافت. بنابراین، هنگام استفاده بررسی کنید و مطمئن شوید محصولات تمیز کننده دندان فاقد الکل باشند.

فیلم کامپوزیت دندان در کلینیک کوروش

سیگار کشیدن بعد از کامپوزیت دندان

چگونه سیگار کشیدن دندان ها را لکه دار می کند؟

پرسلن دندانپزشکی در برابر لکه ها مقاوم وغیرقابل نفوذ است، بنابراین سیگار کشیدن روی روکش های شما تاثیری نخواهد داشت. اما وقتی سیگار می کشید دود آن مستقیماً روی دندان ها قرار می گیرد. سپس دوده هایی با رنگ تیره به مینای دندان می چسبد و باعث لکه دار شدن آن می شود. علاوه بر این، نیکوتین بی رنگ هنگام قرار گرفتن در معرض هوا زرد می شود. بنابراین، این ماده می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود.

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم - سیگار کشیدن بعد از کامپوزیت

بیشتر بخوانید : سیگار کشیدن بعد از ایمپلنت دندان

کامپوزیت ونیر برای افراد سیگاری

سفید کردن دندانها می تواند راهی مؤثر برای کاهش لکه های دندان ناشی از استعمال سیگار باشد. از طرف دیگر ونیرها کاملا لکه ها را پنهان می کنند و لبخندی سفید و خیره کننده به شما می دهند.

خمیر دندان مناسب دندان های کامپوزیت شده

چرا استفاده از خمیردندان مناسب مهم است؟

در حالی که ونیرها بسیار بادوام هستند، اما در برابر سایش و ترک کاملاً مقاوم نیستند، و با گذشت زمان، روکش ها به تدریج از بین می روند و در نهایت نیاز به تعویض دارند. انواع خاصی از خمیردندان ها هستند که می توانند روند فرسودگی را تسریع بخشند و باعث می شوند ونیرها زودتر از بین برود.

نکته مهم : استفاده از نوع نادرست خمیر دندان می تواند عمر روکش و ونیر دندان شما را کوتاه کند.

انواع خمیر دندان های نامناسب :

دو نوع خمیردندان وجود دارد که برای دندان های روکش دار و تاج دندان مناسب نیستند:

◀ خمیر دندان هایی با مواد ساینده – وجود جوش شیرین و سایر مواد ساینده در خمیر دندان نسبتاً رایج است. متأسفانه، آنها مانند دانه های ریز روی روکش های شما عمل می کنند، هر بار که دندان خود را مسواک می زنید، این مواد به دندان شما می چسبد.

◀ خمیر دندان های حاوی سفید کننده – پراکسید هیدروژن چسب های روکش را سفید نمی کند و در عوض این ماده شیمیایی ماده ونیر را نرم می کند، که باعث سایش و پارگی هنگام مسواک زدن می شود.

انواع خمیردندان مناسب دندان کامپوزیت شده

به طور معمول بعد از انجام روکش دندان به افراد توصیه می شود که از خمیر دندان های ژله ای که حاوی مواد ساینده نیستند استفاده کنند. این خمیردندان ها هیچ ماده ای ندارند که بتواند به سطح روکش دندان آسیب برساند و برای افراد با روکش دندان ایده آل هستند.

بیشتر بخوانید : کامپوزیت دندان بعد از عمل بینی

مسواک مخصوص دندان کامپوزیت شده

همچنین لازم به ذکر است که مسواک شما می تواند به روکش های دندان شما نیز آسیب برساند. اگر از یک مسواک با برس های سفت استفاده می کنید، به روکش ها و لثه خود آسیب جدی می رسانید .
حتماً مسواکی با برس نرم استفاده کنید تا بتوانید به آرامی دندان ها و روکش ها را تمیز کنید. مسواک با سر کوچک نیز ایده آل است، بنابراین می توانید تمام قسمت های قابل دسترسی را به درستی تمیز کنید.

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم - سیگار کشیدن بعد از کامپوزیت - مسواک زدن بعد از کامپوزیت دندان

بیشتر بخوانید : روش صحیح مسواک زدن

تعداد دفعات مسواک کردن و نخ دندان کشیدن:

اقدامات بهداشت دهان و دندان برای افرادی که روکش دندان دارند مهم است. حتماً روزانه حداقل دو بار مسواک بزنید و حداقل روزی یک بار نخ دندان بکشید. در حالت ایده آل ، شما باید بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

بیشتر بخوانید : اول مسواک بزنیم یا نخ دندان بکشیم؟

عمر کامپوزیت دندان

به طور متوسط ​​، ونیر دندان حدود 10 سال عمر می کند، اگرچه بهداشت دهان و دندان مناسب و جلوگیری از عادت های بد می تواند به افزایش عمر ونیرهای شما کمک کند.

دیگر مطالب مفید دندانپزشکی زیبایی کوروش:

ونیر کامپوزیت بهتر است یا لمینت ؟

لمینت بهتر است یا ارتودنسی ؟

سفید کردن دندان در خانه

هزینه ونیر کامپوزیت چقدر است ؟

طراحی لبخند با ونیر کامپوزیت

آیا لمینت دندان باعث خرابی دندان می شود؟

سوالات متداول کامپوزیت دندان و دندانپزشکی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹