تعویض ترمیم آمالگام با کامپوزیت و دلایل آن

تعویض آمالگام با کامپوزیت

برخی از افراد خواهان تعویض آمالگام با کامپوزیت هستند، اما دلایل تعویض آمالگام با کامپوزیت چیست؟ پر کردن دندان با آمالگام بهتر است یا کامپوزیت ؟ مزایای پرکردن دندان با کامپوزیت چیست ؟ اگر شما هم تصمیم دارید ترمیم آمالگام  خود را با کامپوزیت جایگزین کنید این مطلب را حتما بخوانید.


تعویض آمالگام با کامپوزیت

حتی اگر روزانه دو بار مسواک بزنید و مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید ولی باز هم ممکن است پوسیدگی دندان و حفره و سوراخ دندان ایجاد شود. اگر سن شما 30 سال به بالاست قطعا دندان یا دندان هایی در دهان خود خواهید داشت که با آمالگام پر شده است.

تعویض آمالگام با کامپوزیت

آمالگام دندان فلزی است که برای پر کردن حفره های بزرگ و معمولاً در دندان های عقب استفاده می شود. با وجود این که هیچ مدرک اثبات شده علمی وجود ندارد که لازم باشد آمالگام را بردارید، اما چند دلیل وجود دارد که ممکن است باعث شود که بخواهید آنها را با مواد کامپوزیت جایگزین کنید :

1- افتادن پر شدگی

اگر برای مدت زمان طولانی پر شدگی خود را داشته باشید، ممکن است این پرشدگی از دندان شما جدا شود. اگر این اتفاق بیفتد، باکتری ها می توانند درون دندان های شما وارد شده و باعث عفونت شوند. اگر احساس می کنید که پر شدگی دندان شما شل شده است، باید هرچه سریعتر به دندانپزشک خود مراجعه کرده و آن را جایگزین کنید.

به خاطر داشته باشید که مواد پرکردنی کامپوزیت در واقع به دندان ها متصل می شود و این اتصال به مرور زمان استحکام می یابد و احتمال شل شدگی و یا ترک خوردگی آنها کمتر می شود.

علاوه بر این ممکن است امالگام باعث حساس شدن دندان ها شود در حالیکه مواد کامپوزیت حساسیت دندان ها را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید : پر کردن دندان در مشهد

2- واکنش آلرژیک احتمالی

اگر دندان های شما حساس است، ممکن است آمالگام برای شما مناسب نباشد. از آنجا که مواد پر کننده های آمالگام ترکیبی از نقره و قلع جیوه است، بهتر است آنها را با پرکننده های مبتنی بر کامپوزیت جایگزین کنید. با دندانپزشک خود صحبت کنید که بهترین نوع پرکننده ها کدام است.

3- زیبایی شناسی

اگر به دلیل پرشدگی آمالگام خود احساس خوبی ندارید و نمی توانید به راحتی لبخند بزنید، جایگزینی آنها گزینه مناسبی است. پر کردن دندان با کامپوزیت معمولاً برای چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، به این معنی که هنگام صحبت کردن یا خندیدن، به چشم دیده نمی شوند.

4- طول عمر

آمالگام و کامپوزیت هر دو ماندگار هستند. تفاوت این دو در این است که آمالگام می تواند 10 تا 15 سال دوام داشته باشد در حالی که کامپوزیت فقط ممکن است پنج تا 10 سال ماندگاری داشته باشد. البته این بدان معنی نیست که پر کردن دندان با آمالگام از کامپوزیت بهتر است. در نهایت عمق حفره و محل قرار گیری آن در تصمیم گیری برای انتخاب نوع پرکردگی تاثیر گذار است.

اگر نگران پر شدگی دندان خود با آمالگام هستید، با دندانپزشک خود صحبت کنید. بسته به عکس opg و میزان حفره های دندان شما، دندانپزشک بهترین روش برای درمان پر کردن دندان های شما را تعیین می کند.

مزایای پرکردن دندان با کامپوزیت چیست؟

1- ظاهری زیبا

زمانی که شما دندان های خود را با آمالگام پر می کنید ممکن است زمانی که لبخند می زنید، صحبت می کنید و یا دهان خود را باز می کنید ظاهر فلزی امالگام احساس خوشایندی برای شما نداشته باشد. اما مواد کامپوزیت کاملا به رنگ دندان های طبیعی خود فرد بوده و پرکردگی دندان شما مشخص نخواهد بود.

بیشتر بخوانید : بهترین رنگ کامپوزیت دندان

2- ماندگاری طولانی مدت

امروزه ترکیبات کامپوزیت ماندگاری بالایی داشته و استحکام بیشتری نسبت به آمالگام دارند در حالی که در گذشته چنین نبود. زیرا اتصال بهتری با دندان ها داشته و احتمال افتادن یا جابجایی در آنها بسیار کم است.
یکی دیگر از مزایای پر کردن دندان با کامپوزیت نسبت به آمالگام این است که آنها نیازی به تراش زیاد دندان ندارند و در نتیجه دندان شما می تواند برای مدت طولانی تری قوی بماند.

3- محافظت از دندان ها در برابر ترک

یکی از خطرات پرکردن دندان ها با آمالگام این است که با تغییر دما می توانند به مرور زمان منبسط و منقبض شوند. دلیل این امر این است که آنها حاوی جیوه هستند، در نتیجه به تغییرات دما پاسخ می دهد. عمل انبساط و انقباض دندان شما باعث می شود که به مرور زمان دچار ترک خوردگی شود و در نهایت ممکن است منجر به از دست دادن دندان و نیاز به نصب روکش شود. همچنین پر کردن دندان با آمالگام می تواند دندان شما را در معرض پوسیدگی قرار دهد زیرا فضای بین پرکردن آمالگام و دندان واقعی مکان مناسبی برای جمع شدن باکتری ها است.

4- عدم وجود خطرات سلامتی

اگر شما هم نگران جیوه موجود در امالگام هستید بهتر است که پرشدگی امالگام دندان خود را با کامپوزیت تعویض کنید.
مواد به کار رفته در کامپوزیت های جدید بسیار ایمن تر بوده و خطری برای سلامت دهان و دندان شما ایجاد نمی کند. رزین آکریلیک مورد استفاده در پر کردن کامپوزیت به هیچ وجه باعث ایجاد مشکلات بهداشتی نمی شود.

یک پاسخ

  1. تندانهایم می خواهم درست شود بعد دندانهایم رامی خواهم لیومینیرزکنم هزینه اش چقدر می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹