علت درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین و درمان آن

درد بعد از کشیدن دندان عقل نهفته فک پایین و درمان آن

برخی از افراد بعد از کشیدن دندان عقل پایین دچار درد و ناراحتی می شوند، برای اینکه بدانیم چرا درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین از دندان عقل بالا بیشتر است بایستی در ابتدا شرایط این دو دندان عقل را با یکدیگر مقایسه کنیم. پس در این مقاله که توسط تیم آموزشی دندانپزشکی کوروش تهیه شده است با مطالعه تفاوت های بین دندان های عقل بالا و دندان های عقل پایین و تاثیر آن بر درد بعد از کشیدن دندان و همچنین درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین با ما همراه باشید.


تفاوت درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین و بالا

به عنوان بخشی از درمان، همواره بیماران از درد بعد از کشیدن دندان عقل سوالاتی دارند. پاسخ دندانپزشکان به دردهای بعد از کشیدن دندان های عقل این است:

“وقتی که اثرات بی حسی از بین رفت، احتمالاً بعد از کشیدن دندان عقل بالا مشکلی نخواهید داشت ولی در مورد کشیدن دندان عقل پایین، مطمئناً باید داروهای ضد درد مصرف کنید.”

بعد از کشیدن دندان های عقل معمولا بیماران این سوال را می پرسند که :

“من در طول عمل دردی احساس نکردم. اما روز بعد، در محل کشیدن دندان عقل پایین احساس درد داشتم در حالی که در ناحیه دندان عقل بالا دردی نداشتم. دلیل آن چیست؟ ”

دلایل زیادی وجود دارد که درد در ناحیه دندان عقل کشیده شده فک بالا اغلب بسیار کم است اما محل کشیدن دندان عقل پایین معمولا دردناک است. در اینجا برخی از تفاوت های کلیدی ذکر شده است:

1- تفاوت در استخوان نگه دارنده دندان ها

همانطور که میدانید دندان ها در استخوان فک قرار گرفته اند. استخوان فک دندان ها را در جای خود محکم نگه می دارد. بنابراین اینگونه استدلال می شود كه اگر بعضی از استخوان ها متراكم تر باشند و دندان را ایمن تر نگه دارند، کشیدن آن دندان سخت تر خواهد بود.

استخوانی که دندان های عقل بالا را در جای خود نگه می دارد، متراکم و قوی نیست. از طرف دیگر، استخوانی که دندان های عقل پایین را در جای خود نگه داشته است متراکم، ضخیم و قوی است. بنابراین به علت استحکام بیشتر استخوان فک پایین برای خارج کردن دندان عقل پایین نیاز به تلاش بیشتری بوده و کشیدن آن دشوارتر است در نتیجه احتمال آسیب وجود دارد و درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین بیشتر خواهد بود.

2- حفره خشک (درای ساکت) دندان های عقل پایین

حفره خشک دندان یا درای ساکت (Dry socket)، که به عنوان پوکی استخوان آلوئولار نیز شناخته می شود، وضعیت دردناکی است که می تواند بعد از هر بار کشیدن دندان ایجاد شود. تحقیقات نشان داده است که شیوع بیماری حفره خشک برای کل دندان ها حدود 2 درصد است، اما 20 درصد آن در دندان عقل نهفته پایین دیده شده است.

این بدان معنی است که به طور کلی احتمال ایجاد حفره خشک در دندان عقل پایین 10 برابر بیشتر از دندان عقل بالا است. این علت دیگری از آسیب دیدگی و درد بیشتر کشیدن دندان عقل پایین است.

3- انواع مختلف و میزان تزریق بی حسی

برخی دیگر از دلایل تفاوت درد بعد از کشیدن دندان عقل بالا و پایین شامل تعداد و محل تزریق بی حسی است.

برای بی حس کردن صحیح دندان عقل بالا، فقط دو تزریق مورد نیاز است. این تزریق ها معمولاً کم عمق هستند و از میزان موفقیت بالایی برخوردار اند و فقط در هنگام تزریق دردناک بوده و پس از عمل دردی به دنبال ندارد.

در مقابل، کشیدن دندان عقل پایین اغلب به تزریق های متعدد نیاز دارد. برای بی حسی دندان عقل پایین حداقل دو تزریق عمیق که باید یک اینچ (2/5 سانتی متر) از طریق عضله نفوذ کنند لازم است. از آنجا که اعصاب زیادی در ارتباط با دندان های عقل پایین می باشند، بنابراین ممکن است به 5 یا 6 تزریق جداگانه نیاز باشد. بنابراین آسیب دیدگی و احساس درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین بیشتر خواهد بود.

درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین در مشهد - درد بی حسی دندان عقل پایین
برای بی حسی دندان عقل پایین حداقل دو تزریق عمیق یک اینچی لازم است

4- جاذبه زمین

پس از کشیدن دندان، حفره خالی وجود دارد که دندان در آن وجود داشته است. این حفره ها محلی برای تجمع قطعات کوچک مواد غذایی هستند. تجمع قابل توجه غذا می تواند منجر به تاخیر در بهبودی، عفونت و درد شود.
جاذبه باعث می شود که میزان مواد غذایی بیشتری در حفره دندان عقل پایین نسبت به حفره دندان عقل بالا جمع شود. این یکی دیگر از دلایلی است که باعث می شود درد دندان بعد از کشیدن دندان عقل پایین بیشتر از دندان عقل بالا باشد.

بیشتر بخوانید : هرآنچه باید درباره عفونت دندان بدانید

5- مجاورت دندان های عقل پایین با ساختارهای آناتومیکی مهم

دندان های عقل نهفته پایین اغلب نزدیک به ساختارهای آناتومیکی بسیار مهم مانند عصب و شریان اصلی هستند که فک پایین، چانه و مناطق دیگر را حمایت می کنند. به منظور جلوگیری از آسیب دیدن ناخواسته آنها، اغلب فرآیند کشیدن دندان عقل پایین به آرامی و محتاطانه انجام می شود.

هرچه مدت جراحی طولانی تر شود و دستکاری بیشتر باشد، درد و تورم بعد از عمل نیز بیشتر خواهد بود. همچنین احتمال عفونت بیشتر است.
در حالی که ملاحظات و خطرات کشیدن دندان های عقل بالا بسیار نادر بوده و معمولا نیازی به آهسته بودن روند عمل نیست. معمولا کشیدن دندان عقل بالا یک دقیقه طول می کشد در حالی که کشیدن دندان عقل پایین ممکن است 20 دقیقه زمان ببرد. بنابراین به نظر شما احتمال آسیب دیدگی محل درمان در کدامیک بیشتر است؟ و درد دندان بعد از کشیدن دندان عقل پایین بیشتر خواهد بود یا دندان عقل بالا؟

درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین در اثر نزدیکی به شریان های اصلی
نزدیکی دندان عقل نهفته پایین به عصب اصلی

آیا کشیدن دندان عقل دشوار است؟

همه چیز به موقعیت و شکل ریشه ها بستگی دارد. دندانپزشک شما پس از مشاهده عکس OPG دندان ها، به شما می گوید که آیا کشیدن هر دندان آسان است یا دشوار.

معمولا کشیدن دندان های عقل بالا آسانتر از دندان های عقل پائین است، چرا که احتمال نهفتگی دندان های عقل پایین بیشتر است. بسته به تشخیص دندانپزشک و شرایط دندان شما ممکن است برای کشیدن آن به بیمارستان نزد یک متخصص دندانپزشک (جراح دهان و دندان) ارجاع داده شوید.

خیلی اوقات بعد از کشیدن دندان عقل پایین، احتمال بی حسی لب وجود دارد که در این صورت دندانپزشک به شما اطلاع خواهد داد.

فیلم کشیدن دندان عقل نهفته پایین

درمان درد دندان بعد از کشیدن دندان عقل پایین

بعد از کشیدن دندان عقل از مصرف الکل و دخانیات پرهیز کرده و از لمس کردن محل جراحی اجتناب کنید. با محلول گرم آب نمک دهان خود را شستشو دهید و سعی کنید بعد از جراحی دندان عقل خود استراحت کافی داشته باشید. سر خود را با گذاشتن چند بالش بالاتر از سطح بدن قرار دهید. در 24 ساعت اول مایعات مصرف کنید و بعد از روز اول می توانید غذاهای نرم بخورید. آنتی بیوتیک ها و مسکن های تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید.

8 پاسخ

 1. با سلام من امروز یه هفته است که دندون عقل پایین و کشیدم واگه مسکن نخورم درد میاد سراغم خسته شدم باید چکار کنم

  1. ۶ روزه پیش عقل سمت راست پایین صورتم را کشیدم ولی هنوز دندان های کناریش و چشم و سرم و حتی گوشم شدیدا درد میکنه و کلافم کرده.چرا؟ممکنه دندونای کنارش هم عفونت داشته باشن؟🙏

 2. با سلام من امروز یه هفته است که دندون عقل پایین و کشیدم واگه مسکن نخورم درد میاد سراغم خسته شدم باید چکار کنم

 3. باسلام وخسته نباشید من یک روز پیش دندان عقل پایین سمت چپ رو کشیدم ولی با اینکه یک روز گذشته استخوان چانه وزیر چانه وسمت گوش درد دارم در حدی که آب دهانم رو نمیتونم قورت بدم وبرای خوردن غذاهم نمیتونم حتی دهانم رو با کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. من الان یه هفته است دندون عقلم و کشیدم ولی جاش هنوز درد میکنه وغذا که میخورم بیشتر درد میگیره یک هفته هم چرک خشکن و مسکن میخورم خسته شدم
  چکار کنم

 5. سلام من عافیه هستم ببخشیدمن الان ده روزاست که دندان عقل پایین راکشیدم وهنوزهم خیلی درددارم دکترم وقتی داشت میکشیددندانم شکست وتیکه تیکه شدوچندین باربه سختی کشیدوتقریبا ۱۵دقیقه طول کشید و من خیلی اذیت شدم آیااین دردطبیعی است وتاچندروزدیگه خوب میشوم ممنون میشم که جوابم رابدید

 6. سلام خدمت همه هم مسلکان گرامی .
  سوال که می خواستم بپرسم این استش که یک دندان عقل نیمه نهفته فک پایین کشیده شده حدوداچهار روز بارویش جراحی.
  مریض ازدرد شکایت دارد میگویداگرانالجزیک استفاده نکنم دردش زیادهست
  آیا این دردمعمول است یاکدام آسیبی واریدشده باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹