سیگار کشیدن بعد از ایمپلنت دندان

سیگار کشیدن بعد از ایمپلنت

یكی از متداول ترین سؤالاتی كه در مورد مراقبت های بعد از ایمپلنت از ما پرسیده می شود این است كه “آیا می شود بعد از جراحی ایمپلنت دندان سیگار كشید؟”

سیگار کشیدن بعد از ایمپلنت

اگرچه از نظر جسمی منعی برای سیگار کشیدن بعد از ایمپلنت دندان وجود ندارد، اما به شدت توصیه می شود که از کشیدن سیگار خودداری کنید. اگر یک عادت نادرست وجود داشته باشد که بتواند به ایمپلنت های دندان شما آسیب برساند، سیگار کشیدن است.

سیگار کشیدن بعد از ایمپلنت

بیشتر بخوانید : چه کسانی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

چرا سیگار کشیدن برای کاشت دندان ایمپلنت بد است؟

سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد. بیماری لثه که ناشی از استعمال دخانیات می باشد تاکنون بزرگترین تهدید برای ایمپلنت های دندان بوده است.

بیماری لثه بیماری است که عفونت در بافت نرم لثه به وجود می آید. این عفونت ناشی از رشد باکتری در پلاک دندان است که وقتی به صورت صحیح مسواک زده نشود در اطراف دندان ها ایجاد می شود. اگر این باکتری ها پاک نشوند خشک و سفت شده و چیزی به نام تارتار یا جرم را تشکیل می دهند.

مطالعات نشان داده است که افراد سیگاری روی دندان های خود تارتار یا جرم بیشتری دارند. یکی از دلایل اصلی این امر، کاهش تولید بزاق در این افراد است. بزاق ابزار طبیعی دفاعی بدن ما در برابر پوسیدگی دندان است زیرا به پاک کردن ذرات و باکتری های غذایی کمک می کند. این امر به دلیل آسیب به غدد بزاقی ناشی از استعمال دخانیات رخ می دهد.

در صورت عدم درمان، عفونت لثه می تواند بر ساختار استخوانی دندان های شما تأثیر بگذارد. با این حال، اگر دندان کاشت دارید و استخوان فک شما دچار مشکل شده است، این امر می تواند باعث شود که ایمپلنتی که دندان های مصنوعی شما را در محل خود نگه داشته، سست شده و از بین برود. برخی مطالعات نشان داده است که افراد سیگاری در مقایسه با افرادی که سیگار نمی کشند میزان ضعف استخوانی بیشتری در سال (به اندازه 0.16 میلی متر) مشاهده می کنند. اگرچه ممکن است این موضوع چندان با اهمیت به نظر نرسد، اما در طی چند سال، می تواند طول عمر دندان های کاشت شما را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید : مراحل کاشت دندان ایمپلنت

استعمال سیگار سرعت بهبودی را کاهش می دهد

یکی دیگر از مشکلات اساسی سیگار کشیدن بعد از کاشت دندان، به خصوص اگر در طی چند ساعت یا حتی چند روز بعد از جراحی باشد، این است که سیگار کشیدن در واقع روند بهبودی را بسیار کند می کند. این امر به این دلیل است که مواد شیمیایی موجود در نیکوتین جریان خون رسانی به دهان را کاهش داده و باعث کند شدن ترمیم و بهبودی سلول ها می شود.

دندان ایمپلنت برای ثابت و دائمی بودن به استخوان فک و بافت سالم لثه احتیاج دارد، این روند با نام osseointegration شناخته می شود که به معنای فرایند متصل شدن ایمپلنت با استخوان های اطراف آن است، که اگر این روند با مشکل رو به رو شود، می تواند به صورت چشم گیری بر میزان موفقیت تأثیر بگذارد.

چند هفته اول بعد از ایمپلنت دندان بسیار مهم است زیرا زمان شروع Osseointegration (جوش خوردن ایمپلنت با استخوان های اطراف) است. استعمال سیگار در این مدت می تواند احتمال ابتلا به عفونت را به میزان قابل توجهی افزایش داده یا منجر به نارسایی ایمپلنت شود که این امر جراحی ایمپلنت را با شکست رو به رو می کند و سبب هدر رفتن هزینه و زمان شما می شود.

بیشتر بخوانید : سيگار كشيدن بعد از پر كردن دندان
پادکست : ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست

چه مدت باید از مصرف سیگار خودداری کرد؟

اگر تصمیم دارید که سیگار کشیدن را فقط برای یک زمان حداقلی و موقت ترک کنید، باید بدانید که ماندگاری دندان های ایمپلنت خود را با مشکل مواجه کرده اید. ما اکیداً توصیه می کنیم حداقل یک هفته قبل از جراحی ایمپلنت و حداقل برای دو تا سه هفته بعد از جراحی ایمپلنت از کشیدن سیگار خودداری کنید.

همچنین اگرچه همه باید اصول بهداشتی و درمانی دهان و دندان را رعایت کنند اما برای افراد سیگاری رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم تر است زیرا با رعایت بهداشت دهان و دندان خطر ابتلا به بیماری پریودنتال (التهاب لثه به دلیل عفونت) کاهش پیدا می کند.

جهت مطالعه مراقبتهای بعد از ایمپلنت دندان کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹