علت شکستن دندان عصب کشی شده و راه درمان آن

شکستن دندان عصب کشی شده

بعضی از بیماران بعد از عصب کشی دندان به دندانپزشکی مراجعه کرده و از شکستن دندان عصب کشی شده خود شکایت می کنند. اگر شما نیز شاهد شکستن دندان عصب کشی شده خود هستید، احتمالا دچار سندرم دندان شکسته هستید. بر خلاف شکستگی دندان ها که به وضوح قابل مشاهده هستند، در سندرم دندان شکسته در اثر عصب کشی حتی در عکس برداری با اشعه ایکس این شکستگی به اندازه ای کوچک است که به سختی قابل مشاهده است.

ترک و شکستگی حتی ممکن است در زیر خط لثه وجود داشته باشد. علاوه بر این، دندان هایی که تحت درمان کانال ریشه قرار گرفته اند ضعیف تر از دندان های دیگر شما هستند و باعث می شوند احتمال شکستن دندان عصب کشی شده افزایش یابد.

علائم سندرم دندان ترک خورده

علائم سندرم دندان ترک خورده ممکن است همیشه قابل توجه نبوده و فقط در بعضی موارد آن را احساس کنید. به طور مثال هنگام گاز زدن سیب یا خوردن غذاهای سفت ممکن است احساس درد داشته باشید. در صورت عدم درمان، ممکن است در نهایت دندان لق شود.

در صورتی که ترک یا شکستگی دندان شما واضح باشد، می توانید آن را در آینه ببینید یا با زبان زدن آن را حس کنید. اگر متوجه ترک دندان خود شدید بسیار مهم است که سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا از صدمات و آسیب های بیشتر جلوگیری کرده و دندان خود را حفظ کنید.

شکستن دندان عصب کشی شده

تشخیص سندرم دندان ترک خورده

تشخیص سندرم دندان ترک خورده می تواند دشوار باشد. لازم است یک معاینه کامل از دندان مورد نظر انجام شود. دندانپزشک با استفاده از یک وسیله تخصصی دندانپزشکی، به دقت وجود ترک یا بی نظمی را به خصوص در اطراف خط لثه بررسی می کند. عکس برداری با اشعه ایکس نیز انجام می شود.

همچنین جهت بررسی بهتر دندان می توان از نور مخصوص و فیبر نوری استفاده کرد.

در صورت وجود شکستگی یا ترک واضح، ممکن است بتوانیم آن را با چشم یا اشعه ایکس ببینیم. این ترک ها با سهولت بیشتری تشخیص داده می شوند و درمان آنها بسیار ساده است.

آیا دندان بعد از عصب کشی شکننده می شود؟

اطلاع از اینکه عصب کشی دندان چیست و چرا باید آن را انجام دهید به شما در مراقبت از دندان هایتان کمک خواهد نمود. وظیفه ریشه این است که دندان شما را به لثه و فک متصل کند. اگر پوسیدگی به پالپ دندان شما برسد ممکن است به عصب کشی نیاز داشته باشید زیرا ممکن است دچار عفونت و درد اطراف ریشه دندان شوید.

در طی این عمل، دندانپزشک ناحیه آلوده را تمیز کرده و نوع خاصی از پرکننده را برای بستن کانال قرار می دهد. از آنجایی که دندان می تواند بدون پالپ شکننده شود، برای قرار دادن تاج محافظ روی دندان احتمالاً نیاز باشد که یک جلسه دیگر نیز مراجعه کنید.

مطلب مرتبط : هرآنچه که باید درباره عفونت دندان بدانید

درمان دندان شکسته

اگر شکستگی مشخص باشد، معمولا لازم است که از روکش دندان استفاده شود. روکش از آسیب دیدن بیشتر دندان جلوگیری می کند.

اگر شکستگی دندان بسیار شدید یا گسترده باشد، ممکن است کشیدن دندان ضروری باشد. در صورت بروز این مشکل ، دندان شما با استفاده از ایمپلنت دندان یا بریج دندان یا پروتز جزئی تعویض می شود تا از بروز بیماری لثه یا از دست دادن استخوان فک جلوگیری شود و همچنین از دندان های اطراف نیز محافظت شود.

مطلب مرتبط : ترمیم دندان شکسته

از کجا بفهمم دندان من شکسته است ؟

دندان های ترک خورده علائم مختلفی از جمله دردهای نامنظم هنگام جویدن غذا و هنگام ایجاد فشار و گاز زدن و یا احساس درد در هنگام مصرف نوشیدنی سرد یا گرم دارند.
در بسیاری از موارد، درد ممکن است همیشگی نباشد و دندانپزشک شما ممکن است در تعیین اینکه کدام دندان باعث ناراحتی می شود مشکل داشته باشد.

برای پیشگیری از شکستن دندان عصب کشی شده چه کنیم ؟

به علت ضعیف شدن دندان ها پس از عصب کشی بهتر است که پس از این درمان از مصرف مواد غذایی سخت خودداری کنید. همچنین به دندان های خود فشار وارد نکنید و از مصرف نوشیدنی های داغ یا سرد پرهیز کنید. همچنین در صورت بروز هر گونه عارضه ای سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید.

بر خلاف شکستگی استخوان، شکستگی دندان ترک خورده بهبود نمی یابد. علی رغم درمان، برخی از ترک ها ممکن است حتی بیشتر شده و در نهایت منجر به نابودی دندان شوند. قرار دادن روکش روی دندان ترک خورده حداکثر محافظت را ایجاد می کند اما موفقیت به طور کامل تضمین نمی شود.

نوع درمانی که برای دندان ترک خورده و شکستن دندان عصب کشی شده دریافت می کنید بسیار مهم است زیرا یک درمان مناسب باعث تسکین درد شده و احتمال بدتر شدن ترک و شکستگی را کاهش می دهد. پس از درمان، بیشتر دندان های ترک خورده سال ها برای شما کار می کنند و می توانید به راحتی غذاها را بجوید. در مورد تشخیص و توصیه های درمانی خاص خود با متخصص دندانپزشکی خود صحبت کنید.

یک پاسخ

 1. سلام خسته نباشید 🤍
  عذرمیخوام، من تبریز زندگی میکنم و تقریبا یک سال پیش دندونِ فک‌م درد گرفت و رفتم دکتر، آقای دکتر گفت باید عصب کشی بشه بعد از اینکه عصب کشی تموم شد حدودای ۴ ماه بعدش یه چیز جوش مانند از روی لثه‌ام دقیقاً پایین همون دندون عصب کشی شده‌ام در اومد و من بهش توجه ای نکردم، چون هیچ دردی نداشتم و برام مشکلی به وجود نمی‌آورد به پزشک هم مراجعه نکردم متأسفانه!!!
  الان از اون موقع حدودای ۱ سال می‌گزره و همون جوش با خوردن بعضی از غذاهای سخت یا نوشیدنی های متفاوت بزرگ و کوچیک میشد و هنوزم درد نداشت تا وقتی که متوجه شدم یه مایع سفید توشه من بعد از اینکه تمیزش کردم رفتم پیش پزشک و تشخیص دادن آبسه است و گفتن از دندونم باید عکس بگیرم !
  بعد از عکس برداری کردم نتیجه این شد که برم به پزشکای، متخصص ریشه دندان مراجعه کنم و نتیجه رو اونا می‌گن اونا هم فقط عکس دندون رو دیدن و با اون عکس تشخیص دادن که باید حتما دندونم رو بکشم وگرنه ممکنه به مرور زمان به استخوان فک آسیب وارد کنه!
  من الان ۲۰ سالمه و خب تا الان دندونم رو نکشیدن و از این بابت استرس داشتم!
  و مشکل اساسی الان شروع شد که همین دو ساعت پیش حین غذا خوردن یه بخش نسبتاً بزرگی از دندونم شکست که اون سه تیکه رو هم با غذا قورت دادم😐🤦🏻
  الان اون ماده سیاه که برای عصب کشی استفاده شده بود تیزیش میخوره به زبونم و حتی حرف زدن هم برام مشکله فکر میکنم دیگه غذا خوردن برام مثل کابوس بشه!
  آقای/خانم دکتر، من الان باید چیکار کنم ؟؟ می‌دونم باید دندونمو بکشن بخاطرش کلی مشکلات پیش اومده برام ولی سوالم این‌جاست که این دندونِ شکسته، می‌تونه کشیده بشه ؟ بعد از کشیده شدن آبسه‌ام درمان میشه؟!
  ممکنه درباره این موضوع کمی صحبت کنید ؟🥺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹