نحوه عصب کشی دندان کودکان؛ مراحل، مراقبت ها و عوارض

عصب کشی دندان کودکان در مشهد

عصب کشی دندان کودکان، روشی برای از بین بردن پالپ بیمار از دندان فرزند شما است. پالپ یا عصب دندان بافتی است که شامل اعصاب و رگ های خونی است که ریشه دندان را پر می کند. هر ریشه دندان، دندان فرزند شما را به لثه و فک خود ایمن می کند. اگر ریشه دندان آسیب دیده باشد ممکن است به عصب کشی احتیاج داشته باشد. آبسه، حفره یا جراحت می تواند به کانال ریشه دندان آسیب بزند. عصب کشی دندان کودکان یا همان درمان ریشه دندان می تواند روی دندان های شیری و دائمی دندان فرزند شما انجام شود. اگر از دست دادن دندان های شیری زودتر از زمان طبیعی باشد، ممکن است مشکلاتی را در غذا خوردن یا گفتار فرزند شما به وجود بیاورد .

چگونه فرزندانمان را برای عصب کشی دندان آماده کنیم؟

دندانپزشک، شما را راهنمایی می کند و به شما می گوید که چگونه در مورد روش عصب کشی و دلیل انجام آن با فرزند خود صحبت کنید. ممکن است کودک از مراجعه به دندانپزشک یا انجام عصب کشی ترس داشته باشد. از تجربیات ناخوشایند خود به کودک نگویید. به کودک خود کمک کنید تا از آنچه که قرار است در مراجعه به دندانپزشک اطفال اتفاق بیافتد درک صحیحی داشته باشد. توضیح دهید که برای جلوگیری از درد داروی بی حسی زده می شود. بسته به سن کودک شما ممکن است از اشعه ایکس برای بررسی دندان استفاده شود تا مشخص شود عفونت تا چه حد شدید است.

عصب کشی دندان کودکان و مراحل و عوارض بعد از عصب کشی

مطلب مرتبط : در اولین مراجعه به دندانپزشکی چه اتفاقی می افتد؟

مراحل عصب کشی دندان کودکان (درمان ریشه دندان)

در طول جراحی از بی حسی موضعی استفاده می شود. همچنین ممکن است جهت جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک داده شود. مهم است بدانید که فرزند شما تاکنون واکنش آلرژیک به داروهای آنتی بیوتیک یا داروی بیهوشی داشته است یا خیر.
دندانپزشک یک ورقه لاستیکی در اطراف دندان قرار داده و آن را از بقیه دهان جدا می کند تا از ورود بزاق به کانال ریشه جلوگیری شود. همچنین به تنفس کودک کمک می کند و مانع بلع مایعات و قطعات کوچک دندان می شود.

یک سوراخ کوچک برای دسترسی به پالپ و کانال ریشه ایجاد می شود.

با استفاده از وسایل دندانپزشکی و به وسیله مایعی کانال ریشه تمیز می شود. سپس با یک خمیر مخصوص لاستیک مانند کانال ریشه پر می شود. در نهایت یک روکش دائمی یا موقت بر روی دندان نصب می شود تا از تخریب بیشتر دندان جلوگیری شود. ممکن است ریشه با خمیر استروئیدی پر شود تا هر گونه تورم در کانال ریشه تسکین داده شود. ماده پرکننده “سازگار با بدن” است، بنابراین می تواند توسط بدن جذب شود.

مطلب مرتبط : پوسیدگی ناشی از شیشه شیر چیست ؟

عوارض عصب کشی دندان کودکان

  • ممکن است مایع تمیز کننده که برای تمیز کردن ریشه دندان استفاده می شود وارد بافت های اطراف شده و باعث تورم، کبودی یا عفونت شود.
  • نوک ابزار دندانپزشکی ممکن است در ریشه دندان کودک شما گیر کند.
  • اگر نوک ابزار در دهان بیوفتد ممکن است کودک شما آن را ببلعد.
  • ممکن است ریشه کاملاً پر نشود، یا مواد به خوبی در جای خود محکم نشوند، بنابراین این امر ممکن است باعث ورود جرم ها به دندان کودک شده و عفونت ایجاد کند. بنابراین باید کودک مجددا عصب کشی کند یا دندان او را بکشید.
  • همچنین ممکن است بافت آسیب دیده به طور کامل خارج نشود.

مراقبت از فرزندان بعد از عصب کشی:

بسته به نوع درمان ممکن است فرزند شما در یک یا همه مناطق زیر احساس بی حسی کند:

  • دندان
  • لب
  • گونه ها
  • زبان

– اثرات بی حسی معمولاً یک یا دو ساعت باقی می ماند. با دقت مواظب کودک خود باشید تا مطمئن شوید او با مناطق بی حس شده بازی نمی کند، یا این قسمت ها را نمی جود و مک نمی زند.

– تا هنگامی که تمام بی حسی از بین نرفته است اجازه ندهید کودک چیزی بخورد، جویدن قبل از اتمام بی حسی می تواند باعث تورم، خونریزی و حتی آسیب شدید شود.

– روی محل درمان حداقل به مدت 30 دقیقه با گاز پانسمان می شود تا کودک به آن قسمت نیش و زبان نزند.

– اگر خونریزی بند آمد اما مجددا شروع شد به کودک خود یک گاز استریل دهید تا سی دقیقه دیگر گاز را با فشار بین دندان ها نگه دارد. مطمئن شوید کودک گاز استریل را فشار داده و آن را نمی جود.

– اگر خونریزی چند ساعت طول کشید سریعا موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

بهداشت دهان و منطقه تحت درمان

برای چند روز از مسواک زدن خودداری کنید. و محل درمان را با آب گرم و به وسیله سرنگ تمیز کنید. اگر سن کودک شما به اندازه کافی زیاد است توصیه می شود دهان را با آب نمک و دهان شویه شستشو داده و قرقره کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹