عوارض بریج دندان چیست؟

عوارض بریج دندان چیست؟

بریج یا پل دندان برای پر کردن جای خالی دندان هایی که افتاده یا کشیده شده اند استفاده می شود. اما آیا بریج دندان عوارضی هم دارد؟ معایب بریج دندان چیست؟ قبل از انجام این روش باید از عوارض بریج دندان آگاهی داشته باشید. پس در ادامه با مطالعه این مطلب در سایت کلینیک دندانپزشکی کوروش همراه باشید.

عوارض بریج دندان چیست

عوارض بریج دندان چیست؟

ایمپلنت دندان و بریج دندان هر دو روشی برای جایگزینی دندان از دست رفته می باشند. اغلب هنگامی که یک بریج دندان از طرف تاج پشتیبانی می شود ممکن است مشکلاتی در ارتباط با اتصال تاج و بریج دندان پیش آید و یا در طول گذشت زمان و با افزایش عمر بریج این اتصال از بین برود. برای اینکه این روند را متوجه شوید بهتر است علائم احتمالی بوجود آمده را بدانید تا سریع تر جهت بهبود و درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید. در زیر تعدادی از این عوارض بریج دندان که احتمال دارد برای شما ایجاد شود آورده شده است:

1- حرکت بریج در اثر لمس آن

اگر یک پل دندانی در طول زمان آسیب دیده باشد، هنگامی که با انگشت و یا زبان لمس می شود کمی از جای خود حرکت می کند و ممکن است متوجه شوید که وقتی غذا می خورید این بریج حرکت می کند. این حرکت بریج از جای خود هر چند اندک می تواند مشکل ساز باشد و منجر به پوسیدگی دندان در ناحیه بریج شود.

عوارض بریج دندان - حرکت بریج دندان
حرکت بریج دندان در اثر لمس

2- درد

پس از نصب بریج دندان ممکن است تا مدتی احساس درد، التهاب یا حتی کبودی در اطراف لثه ها داشته باشید. این درد طبیعی است که معمولا بعد از چند روز کاهش می یابد. اما اگر این درد شدیدتر شد یا بیشتر از یک هفته طول کشید می تواند نشان دهنده نصب نامناسب بریج و یا ایجاد عفونت باشد که در این صورت باید به دندان پزشک خود مراجعه نمایید.

درد بعد از بریج دندان - عوارض بریج دندان
درد بعد از بریج دندان

3- عدم تطابق رنگ با سایر دندان ها

اگر بریج دندان نصب شده از لحاظ ظاهری و رنگ مشابه دندان های شما نباشد می تواند سبب ناراحتی شما از داشتن دندان مصنوعی در دهان شود. بسیار مهم است که قبل از نصب بریج از شباهت آن با دندان های طبیعی شما اطمینان حاصل شود.

رنگ بریج دندان - عوارض بریج دندان
تطابق رنگ بریج دندان با سایر دندان ها

4- مشکلات جویدن

این مشکل ممکن است برای بیمارانی که به تازگی یک بریج دندان نصب کرده اند اتفاق بیافتد. در این حالت ممکن است شما حساسیت بیشتری به جویدن غذا توسط دندان بریج داشته باشید و یا حتی نتوانید با این قسمت از دهانتان غذا را بجوید. این مسئله بیشتر از اینکه بخواهد بعنوان یک مشکل سلامتی باشد از لحاظ روانی برای شما آزار دهنده است، بنابراین باید با دندانپزشک خود صحبت کنید تا جهت رفع آن شما را راهنمایی نماید.

جویدن غذا با دندان بریج
احساس ناراحتی در جویدن غذا با دندان بریج

5- طعم بد در دهان

طعم بد در دهان شما می تواند نشانه این باشد که پل دندانی شما اشتباه نصب شده است یا نیازمند ترمیم است. این اتفاق می تواند مربوط به گیر کردن غذا بین پل و دندان های دیگر باشد. اگر این عارضه پس از گذشت چندسال از نصب بریج اتفاق افتد می تواند به علت سایش بریج یا از بین رفتن چسبی باشد که دندان ها را نگه می دارد. علاوه بر این اگر جلوی پوسیدگی گرفته نشود ممکن است باکتری ها در اثر فساد مواد غذایی به جریان خون راه پیدا کرده و منجر به عفونت خون شوند.

طعم بد دهان با بریج دندان
طعم بد دهان با بریج دندان

هر کدام از این عوارض بریج دندان می تواند هشداری باشد که جهت حل سریع تر آن باید به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

کلینیک دندانپزشکی کوروش با خدمات تخصصی دندانپزشکی در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد. اگر سوالی درباره بریج دندان دارید می توانید با ما تماس گرفته و یا سوال خود را در زیر همین مطلب و در قسمت دیدگاه مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹