لمینت بهتر است یا کامپوزیت دندان ؟

لمینت بهتر است یا کامپوزیت - فرق لمینت و کامپوزیت دندان

لمینت بهتر است یا کامپوزیت ونیر؟ اگر شما هم تصمیم به انجام طرح لبخند زیبا داشته باشید قطعا این سوال را در ذهن خود دارید که لمینت بهتر است یا کامپوزیت ونیر؟ فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست و کدام روش برای من بهتر است؟ در کدام روش لمینت یا کامپوزیت دندان ها برش داده می شوند و کدام روش کمترین ضرر را برای دندان ها دارد؟ کدام روش لمینت یا کامپوزیت دندان مقرون به صرفه تر است؟ در این مقاله به دغدغه های شما درباره طرح لبخند زیبا با لمینت و کامپوزیت دندان پاسخ خواهیم داد، پادکست زیر را بشنوید و تا انتهای مقاله همراه ما باشید :


انتخاب بهترین و مناسب ترین روش جهت اصلاح طرح لبخند، اولین قدم برای بهبود زیبایی دندان های شما و به دست آوردن آن لبخند جذابی است که آرزوی آن را داشته اید. انتخاب اینکه از چه موادی و چه مارک و رنگی استفاده کنید دومین قدم است.
بهترین روش اصلاح طرح لبخند

ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی رایج ترین مواد در فرآیند اصلاح طرح لبخند هستند. یک دندانپزشک با تجربه در زیبایی دندان، با هر دو روش می تواند لبخند شما را به زیباترین شکل ممکن تغییر دهد. اما چگونه مطمئن شوید کدام روش برای شما مناسب تر است؟ بستگی به نیازها و خواسته های شما دارد و اینکه چه فاکتورهایی (هزینه، زمان درمان و غیره) برای شما مهم است.

پادکست شماره 18 : لمینت بهتر است یا کامپوزیت ونیر ؟

برخی از تفاوت های بین ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی را در زیر بررسی می کنیم.

مزایای ونیر کامپوزیت در مقایسه با لمینت سرامیکی

1- قیمت ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت ها دارای مزایای زیادی در مقایسه با لمینت سرامیکی هستند که یکی از مهمترین آنها هزینه کمتر است.
قیمت لمینت سرامیکی تقریبا دو برابر گران تر از قیمت ونیر کامپوزیت است، زیرا با توجه به اینکه بیشتر درمان های اصلاح طرح لبخند تحت پوشش بیمه قرار ندارد بنابراین هزینه درمان برای بسیاری از افراد مهم است.

2- مدت زمان درمان

یکی دیگر از مزایای استفاده از روکش های کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی این است که کامپوزیت دندان درمانی سریع تر است و معمولا ونیر کامپوزیت دندان در یک روز انجام می شود.

ونیر کامپوزیت دندان به طور مستقیم توسط دندانپزشک بر روی دندان های فرد قرار گرفته و شکل داده می شوند و نیاز به قالب گیری و ارسال به آزمایشگاه نیست. ونیر کامپوزیت شکل داده شده با استفاده از یک نور با شدت بالا سخت می شود. پس از اتمام، ونیر کامپوزیت باید جلا داده شود تا ظاهری طبیعی تر و مانند دندان ایجاد شود. بنابراین روش کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی روشی کمتر تهاجمی بوده و سریعتر از لمینت سرامیکی انجام می شود.

قبل و بعد کامپوزیت دندان - دندانپزشکی کوروش - لبخند زیبا
ونیر کامپوزیت دندان در کلینیک دندانپزشکی کوروش
بیشتر بخوانید : روش های سفید کردن دندان

مزایای لمینت سرامیکی

1- طول عمر لمینت سرامیکی

اگرچه روکش های کامپوزیت دارای مزایای بسیاری هستند، اما در یک مورد نمی توانند با لمینت های سرامیکی رقابت کنند و آن دوام و طول عمر است. سرامیک ماده ای به مراتب قوی تر از رزین کامپوزیت است. طول عمر لمینت های سرامیکی تقریبا حدود 10 سال بیشتر از ونیرکامپوزیت است. بنابراین اگر به فکر لمینت دندان های خود هستید بهتر است این مسئله را نیز در نظر داشته باشید.

به عبارت دیگر درست است که هزینه کامپوزیت ونیر تقریبا نصف هزینه لمینت سرامیکی است اما طول عمر آنها نیز تقریبا نصف طول عمر لمینت سرامیکی دندان می باشد.

2- ظاهر طبیعی و زیبا

بیشتر دندانپزشکان قبول دارند که روکش سرامیکی طبیعی ترین روش زیبایی دندان را ارائه می دهد. سرامیک از کیفیت شفافی برخوردار است که کاملاً شبیه مینای دندان است. البته کامپوزیت دندان نیز برای دستیابی به ظاهری طبیعی و زیبا پالیش داده می شود و پس از پالیش از لحاظ زیبایی تفاوتی با لمینت سرامیکی نخواهد داشت.

3- مقاوم در برابر لکه و تراش

همچنین به دلیل استحکام ماده سرامیک و لعابی که بعد از درمان اعمال می شود در برابر ایجاد لکه و تراش بسیار مقاوم است. از طرف دیگر، ونیرهای کامپوزیتی متخلخل تر و در نتیجه حساس به رنگ پذیری هستند، به این معنی که ممکن است شما نیاز به رعایت رژیم غذایی خود داشته باشید تا از مصرف برخی غذاهایی که باعث ایجاد لکه می شوند جلوگیری کنید.

4- مدت زمان انجام لمینت دندان

در نظر داشته باشید انجام لمینت سرامیکی به چند جلسه مراجعه نیاز دارد و روکش های لمینت پس از قالب گیری باید در لابراتوار ساخته شود.

5- درمان مشکلات جدی تر دندان

لمینت های سرامیکی راه حل مناسبی برای درمان مینای فرسوده، سایش و شکستگی، نقایص ژنتیکی،بهم ریختگی دندان ها و غیره ارائه می دهند. کامپوزیت ها ممکن است گزینه مناسبی برای مشکلات شدید نباشد. به عنوان مثال، فاصله زیاد بین دندان ها ممکن است با ونیر کامپوزیت به خوبی قابل درمان نباشد و لمینت سرامیکی تنها گزینه پیش روی شما باشد.

لمینت سرامیکی مشهد در کلینیک کوروش
لمینت سرامیکی در کلینیک دندانپزشکی کوروش
بیشتر بخوانید : تفاوت لمینت و روکش دندان چیست؟

لمینت بهتر است یا کامپوزیت دندان ؟

تنها راه تعیین اینکه برای شما لمینت بهتر است یا کامپوزیت دندان این است که با دندانپزشک خود درباره هدفی که از انجام طرح لبخند زیبا دارید مشورت کنید. ؟ به عبارت دیگر، مهمترین چیز برای شما چیست؟ اگر به دنبال مقرون به صرفه ترین راه حل هستید، احتمالاً یک طرح درمانی با ونیر کامپوزیت برای شما مناسب خواهد بود. با این حال، اگر مشکل دندان های شما شدید است و یا به دنبال طبیعی ترین و با دوام ترین راه حل درمانی هستید (و هزینه آن برای شما مهم نیست) پس لمینت سرامیکی نتیجه ای خارق العاده برای شما خواهد داشت.

در نهایت صرف نظر از اینکه کدام روش را انتخاب می کنید، می توانید مطمئن باشید که هر دو روش باعث افزایش جذابیت لبخند شما می شود.

دیگر مطالب مفید دندانپزشکی زیبایی کوروش:

ونیر کامپوزیت بهتر است یا لمینت ؟

لمینت بهتر است یا ارتودنسی ؟

سفید کردن دندان در خانه

هزینه ونیر کامپوزیت چقدر است ؟

طراحی لبخند با ونیر کامپوزیت

آیا لمینت دندان باعث خرابی دندان می شود؟

سوالات متداول کامپوزیت دندان و دندانپزشکی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹