مراحل ارتودنسی دندان

مراحل ارتودنسی دندان

ارتودنسی چیست ؟

جهت آشنایی با مراحل ارتودنسی دندان بهتر است ابتدا نگاهی به تعریف ارتودنسی بیاندازیم .

درمان ارتودنسی یکی از شاخه های علم دندانپزشکی و روشی برای مرتب کردن دندان ها یا حرکت دادن دندان ها است. ارتودنسی باعث حفظ سلامتی دندان ها و جلوگیری از عفونت لثه می شود.

ارتودنسی بزرگسالان

چند روش برای انجام ارتودنسی وجود دارد از جمله :

• ارتودنسی ثابت ( فلزی)
• ارتودنسی متحرک >> مقاله مرتبط :ارتودنسی نامرئی یا متحرک (بریس اینویزیلاین) چیست ؟
• ارتودنسی سرامیکی >> مقاله مرتبط : ارتودنسی سرامیکی چیست ؟ معایب و مزایا
• ارتودنسی لینگوال ( پشت دندانی) >> مقاله مرتبط : همه چیز درباره ارتودنسی لینگوال

اتواع ارتودنسی
انواع روش ارتودنسی

مراحل ارتودنسی دندان

در اینجا نگاهی می اندازیم به مراحل ارتودنسی ثابت که با استفاده از کش ها و سیم های قوسی دندان ها و فک را در جای مناسب خود قرار می دهد.این روش در حال حاضر محبوب ترین نوع ارتودنسی محسوب می شود.

1 . مرحله مشاوره

اولین جلسه دندانپزشکی می تواند حدود 30 دقیقه تا یک ساعت بسته به وضعیت دندان ها و فک شما باشد. در طول مشاوره، ارتودنتیست دندان های فوقانی و پایین و فک شما را از طریق عکسهای دیجیتال و رادیوگرافی ارزیابی می کند .

عکس های رادیوگرافی OPG یا لترال سفالومتری هستند که برای شروع درمان ضرورری می باشد چرا که به وسیله آن، متخصص ارتودنسی قادر به دیدن دقیق ریشه دندان ها می باشد و می تواند کلیه دندان ها را از لحاظ سلامت کلی مورد ارزیابی قرار دهد.

رادیوگرافی فک و دندان
رادیوگرافی فک و دندان (OPG)

سلامتی لثه ها و دندان ها شرط اولیه برای شروع درمان است بعد از این مراحل قالب گیری از دندانها انجام می شود . سپس ارتودنتیست نگرانی هایی را که باید مورد توجه قرار گیرند، لیست کرده و راه حل ها و جایگزین ها و خطرات و محدودیت های احتمالی را مورد بحث قرار می دهند.

حفظ بهداشت دهان و دندان توسط مسواک های مخصوص ارتودنسی توسط دندانپزشک به شما آموزش داده خواهد شد.در طی سالهایی که دندان ها تحت درمان هستند جهت جلوگیری از بیماریهای لثه و دهان باید به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهید.

روش تمیز کردن دندان های ارتودنسی شده
روش تمیز کردن دندان های ارتودنسی شده

در زمان تمیز کردن دندان با مسواک خیس، به جای ساییدن سطح دندان سعی کنید مواد غذایی را از بین براکت و زیر سیم ها بیرون بکشید. برای تمیز کردن بین براکت و سیم ها می توانید از مسواک بین دندانی استفاده کنید.

مقاله مرتبط :  ارتودنسی کودکان

مقاله مرتبط : مراقبت بعد از ارتودنسی

2. مرحله قرار دادن بریس ها یا براکت ها روی دندان (باندینگ)

ابتدا دندان ها تمیز و خشک می شوند، سپس ماده ی مخصوصی روی دندان ها زده می شود و براکت ها نصب می شوند سپس دندانپزشک سیم را از تمام براکت ها عبور می دهند. برای ایجاد فشار بیشتر و نگه داشتن سیم در براکت ،کش های کوچک رنگی روی براکت های ارتودنسی قرار می گیرد.

3. مرحله تنظیم براکت ها

معمولا هر 4-7 هفته برای حداقل نیم ساعت، باید برای انجام تنظیمات و اصلاح سیم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.در این جلسات در صورت نیاز سیم قوس دار محکم تر می شوند، کش های ارتودنسی تغییر می کنند و براکت های شکسته جایگزین می شوند.

براکت های ارتودنسی
تنظیم و تعویض براکت های ارتودنسی

توجه داشته باشید هر براکتی که تعویض می شود به دلیل جابه جایی؛ طول درمان یک ماه افزایش می یابد.

4. مرحله برداشتن براکت ها (دیباندینگ)

در این مرحله براکت ها (بریس ها) و سیم ها برداشته می شوند، دندان ها جلا داده می شوند، و از نگه دارنده ی ثابت و یا متحرک برای ثابت نگه داشتن دندان ها استفاده می شود سپس شما می توانید لبخند زیبای خود را ببینید.

انواع نگه دارنده های ارتودنسی
انواع نگه دارنده های ارتودنسی
بیشتر بخوانید : مسواک زدن دندان ارتودنسی

هزینه و قیمت ارتودنسی چقدر است ؟

با توجه به نوع ارتودنسی انتخاب شده قیمت ارتودنسی متفاوت خواهد بود. ارتودنسی فلزی که در آن از براکت های فلزی استفاده می‌شود را می‌توان کم‌هزینه‌ترین نوع ارتودنسی دانست.

برای اطلاعات بیشتر درباره شرایط اقساطی این مطلب را بخوانید : هزینه ارتودنسی در مشهد

خدمات ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی کوروش

کلیه روش های ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی کوروش توسط کادر متخصص پزشکان باتجربه با استفاده از جدیدترین دستگاه های پیشرفته دندانپزشکی و بهترین مواد انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹