مراقبت های بعد از ارتودنسی؛ بایدها و نبایدها

مراقبت بعد از ارتودنسی

هرآنچه باید درباره مراقبت بعد از ارتودنسی بدانید: چگونه از نخ دندان ارتودنسی استفاده کنیم ؟ نحوه استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی چگونه است؟ مسواک های مخصوص ارتودنسی چگونه باید باشد؟ بعد از ارتودنسی چه بخوریم ؟ مضرات مصرف نوشابه بعد از ارتودنسی چیست؟ روز اول بعد از ارتودنسی چگونه است؟ علت زخم های بعد از ارتودنسی چیست؟ موم ارتودنسی چیست؟ طرز گذاشتن موم ارتودنسی چگونه است؟ چه مسکن هایی را برای کاهش درد ارتودنسی می توان مصرف کرد؟ جهت پاسخگویی به سوالات فوق تاکید می کنیم تا انتهای این مقاله بسیار مفید درباره مراقبت های بعد از ارتودنسی همراه ما باشید.

مراقبت بعد از ارتودنسی


بهترین خدمات ارتودنسی مشهد در کلینیک دندانپزشکی کوروش

مرکز تخصصی دندانپزشکی درمانی و زیبایی در مشهد

مراقبت بعد از ارتودنسی

اگر می خواهید از درمان ارتودنسی خود بهترین نتیجه را بگیرید، مهم است که مراقبت صحیح از دندان و بریس های خود را بعد از ارتودنسی انجام دهید.

با مراقبت های دندانپزشکی بعد از ارتودنسی و رعایت بهداشت دهان و دندان در خانه، می توانید تا آخر عمر دندان هایی سالم و مرتب داشته باشید. همچنین با مراقبت صحیح لبخندی زیبا خواهید داشت که به افزایش اعتماد بنفس شما کمک خواهد نمود.

مسواک و نخ دندان ارتودنسی

چگونه از نخ دندان ارتودنسی استفاده کنیم ؟ حتی اگر در حین استفاده از براکت ها به سختی مسواک و نخ دندان بزنید، اجتناب از تجمع مواد غذایی در زیر پلاک ها دشوار است، که می تواند با ماندن طولانی سفت شود . لازم است حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.

استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن بسیار مهم است. مطمئن شوید که تمام قسمت های دندان و براکت ها را با استفاده از نخ دندان تمیز کرده اید. دندانپزشک شما روش صحیح نخ دندان کشیدن ارتودنسی را به شما خواهد آموخت تا بتوانید به وسیله آن زیر براکت ها را تمیز کنید.

اول از همه باید از مسواک های مخصوص ارتودنسی استفاده کنید، مسواک شما باید دارای برسی با موهای نرم باشد و همچنین شکل آن با دیگر مسواک ها متفاوت است و موهای برس آن کوتاه بلند است.

مسواک های برقی مخصوص ارتودنسی نیز سر مخصوص برای دندان های ارتودنسی شده دارند. با استفاده از مسواک همه قسمت های بالا، پایین و داخل دندان ها و همچنین بالا و پایین براکت ها را به طور کامل تمیز کنید. سقف دهان و زبان خود را نیز مسواک بزنید.

استفاده از برس های پروکسی برای تمیز کردن بین براکت ها، مخصوصا بعد از خوردن غذاهایی مثل گوشت ضروری است.

در صورت لزوم از دهانشویه استفاده کنید. دندانپزشک شما ممکن است خمیر دندان فلوراید که قوی تر باشد یا ژل فلوراید یا دهانشویه را به شما توصیه کند.

مراقبت بعد از ارتودنسی - مسواک زدن دندان ارتودنسی

بیشتر بخوانید : مسواک زدن دندان ارتودنسی

بعد از ارتودنسی چه بخوریم ؟

رژیم غذایی مناسب برای رعایت مراقبت بعد از ارتودنسی ضرورری می باشد. از نوشیدن انواع نوشابه ها ( نوشابه های معمولی و رژیمی)، نوشیدنی های میوه ای، نوشیدنی های انرژی زا، که باعث تضعیف مینای دندان می شود خودداری کنید و یا مصرف آن ها را به شدت کاهش دهید تا دندان های شما سالم و قوی بمانند و درمان خود را با یک لبخند زیبا به پایان برسانید.

نوشابه ها حاوی اسید هستند، اسید و کلسیم مینای دندان را از بین برده و دندان را حساس و نرم می کند. اسید، مینای دندان را حل می کند، و فرآیندی به نام “جوش زدایی” ، که می تواند منجر به حفره شدن دندان شود رخ می دهد. از بین رفتن مینا، ضرری دائمی و برگشت ناپذیر است.

همچنین براکت ها از شکر و نشاسته ها به عنوان غذا استفاده می کند و لکه ای روی سطح دندان ایجاد می کنند. اگر براکت به طور مرتب با مسواک زدن و نخ دندان تمیز نشود، می توان به جوش زدایی، ایجاد حفره، بیماری لثه و از بین رفتن دندان منجر شود. نوشیدن مایعات حاوی شکر و اسید موجود در نوشابه ها، این خطر را دو چندان می کند.

مراقبت بعد از ارتودنسی - بعد از ارتودنسی چه بخوریم ؟

اگر باز هم می خواهید این نوع از نوشیدنی ها را بنوشید حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • از طریق نی بنوشید.
 • به همراه وعده غذایی میل کنید.
 • بلافاصله بعد از نوشیدن، حتما مسواک بزنید. اگر نمی توانید بلافاصله مسواک بزنید، حداقل دهانتان را با آب بشویید.
 • نوشیدنی را برای مدت طولانی در دهان نگه ندارید و مزه مزه نکنید.

مراقبت های بعد از ارتودنسی

مراقب باشید و نکات زیر را رعایت کنید:

 • ازنوشیدن نوشابه و نوشیدنی های قندی به خصوص در هنگام ارتودنسی خودداری کنید.
 • آب و شیر بنوشید.
 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را مطابق توصیه دندانپزشک انجام دهید.
 • فلوراید دندان ها را تقویت می کند – ازخمیر دندان حاوی فلوراید و دهانشویه فلوراید استفاده کنید.
 • حداقل هر شش ماه برای انجام معاینه حرفه ای به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • از خوردن شکلات های سفت و یا چسبناک خودداری کنید.
 • از خوردن تنقلات و غذاهایی که به دندان می چسبند مانند پاپ کرن خودداری کنید.
 • غذاهای سفت را نخورید.
 • میوه های سفت مانند سیب را به تکه های کوچک تبدیل کرده و بعد بخورید.
 • بیشتر غذاهای نرم بخورید.

درد و زخم های بعد از ارتودنسی

داروهایی که برای تسکین درد بعد از ارتدونسی تجویز می شود داروهای رایجی هستند که نیاز به نسخه ندارند. مانند استامینوفن ها، ایپوبروفن ها، ادویل ها و یا ناپروکسن که همچنین می تواند به کاهش التهاب در لثه شما کمک کنند.

متخصص ارتودنسی همچنین ممکن است به شما موم یا واکس ارتودنسی را پیشنهاد دهد. که باعث کاهش درد و بهبود زخم و جلوگیری از به وجود آمدن زخم جدید می شود.

موم ارتودنسی چیست؟

کسانی که تازه براکت ها را گذاشته اند ممکن است در داخل دهان و روی زبان خود احساس ناراحتی کنند و یا ممکن است سیم ها باعث ایجاد زخم و بریدگی شوند و یا باعث ایجاد نقاط قرمز یا تاول شوند که این امر باعث می شود غذا خوردن بسیار دشوار شود، و حداقل یک هفته با بیشتر زمان می برد تا یک زخم بهبود یابد. یا استفاده از موم ارتودنسی مانع ایجاد زخم جدید شده و همیچنین زخم های قبل سریع تر بهبود می یابد.

موم از مواد طبیعی (موم زنبور عسل یا موم کارنوبا) ( موم نخل با موم برزیلی از برگ درخت نخل برزیلی) ساخته شده است، بنابراین اگر خورده شود جای نگرانی نیست و برای سلامتی مضر نمی باشد.

مراقبت بعد از ارتودنسی - موم ارتودنسی

دستورالعمل استفاده از موم ارتودنسی:

 1. مقدار مورد نیازتان را جدا کنید.
 2. با دست خود ورز دهید تا نرم و قابل شکل گیری شود.
 3. بر روی براکت هایی که باعث اذیت شما می‌شوند قرار دهید.

روزهای اول بعد ارتودنسی

گذاشتن براکت بر روی دندان بین یک تا دو ساعت زمان نیاز دارد. اول، ارتودنتیست شما نوارهایی را قرار می دهد. ابن کار ممکن است فشاری جزئی وارد کند، اما دردناک نخواهد بود. سپس متخصص ارتودنسی چسب مخصوصی را به دندان های شما اعمال می کند که طعم خوبی ندارد، اما بی ضرر است. ارتودنتیست براکت هایی را روی هر یک از دندان ها می چسباند و سپس براکت ها را با سیم متصل می کند. سرانجام ، همه چیز با کش های الاستیکی محکم و ایمن می شود.

چند ساعت بعد، درد در دندان و لثه شروع خواهد شد. این درد احتمالاً حدود یک هفته ادامه خواهد داشت. در این مدت به بریس های جدید خود عادت می کنید. سیم و نوارهای لاستیکی به دندان های شما فشار خواهند آورد. مدتی طول می کشد تا به این فشار عادت کنید.

مواد غدایی جهت کاهش درد روزهای اول ارتودنسی

مصرف موادغذایی زیر جهت کاهش درد ارتودنسی می تواند مفید باشد:

 • ماست منجمد
 • سوپ
 • پوره سیب زمینی
 • ماکارونی و پنیر
 • ماست
 • اسموتی
 • نوشیدنی های خنک
 • میوه های نرم مانند موز و انواع توت ها
 • جو دوسر

مراقبت بعد از ارتودنسی - چه بخوریم؟

در هفته اول ارتودنسی چه اتفاقی می افتد؟

در طول هفته اول ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

• فشار و درد دندان ها و لثه ها، به خصوص هنگام جویدن
• زخم یا درد در قسمت داخلی
• ناراحتی یا برش در زبان شما

بیشتر افراد بعد از حدود یک ماه به بریس خود عادت می کنند. بعد از گذشت شش ماه، ممکن است حتی متوجه آنها نشوید. اگرچه هر از گاهی احساس درد داشتن طبیعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹