نکات مهم مراقبت بعد از ونیر کامپوزیت دندان

مراقبت بعد از ونیر کامپوزیت دندان - تصاویر ترمیم زیبایی دندان - اجمل الصور اسنان - سوالات متداول کامپوزیت دندان

اگر شما نیز ونیر کامپوزیت دندان یا لمینت سرامیکی انجام داده اید باید بدانید که مراقبت بعد از ونیر کامپوزیت دندان و یا انجام لمینت سرامیکی بسیار اهمیت دارد. زیرا مراقبت درست و اصولی از دندان ها به افزایش عمر و ماندگاری ونیرها و زیبایی طولانی مدت لبخند شما بسیار تاثیر گذار است. مراقبت بعد از ونیر کامپوزیت دندان کار سختی نیست اما نیازمند رعایت یکسری اصول بهداشتی و مراقبتی است که در این مطلب آورده شده است. پیشنهاد میکنیم پس از مطالعه این مطلب مقاله بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم را نیز مطالعه کنید.


اهمیت مراقبت بعد از کامپوزیت دندان

خیلی از افراد این سوال را می پرسند که مثلا عمر ونیر کامپوزیت دندان چقدر است یا عمر دیگر کارهای دندانپزشکی مانند ایمپلنت دندان یا بریج دندان چقدر است؟ قبل از اینکه به این سوالات پاسخ داده شود بهتر است بدانید عمر هر کار دندانپزشکی به کنترل سه عامل بستگی دارد:

1- پوسیدگی

2- بیماری لثه

3- و مشکلات بایت.

پوسیدگی توسط رعایت رژیم غذایی کنترل می شود، بیماری لثه با رعایت بهداشت دهان و دندان و مشکلات بایت که باید قبل از هر گونه درمانی مورد توجه قرار گیرد.

نگهداری از هر کار دندانپزشکی زیبایی نیاز به دو بار مسواک زدن در روز، استفاده از نخ دندان یک بار در روز و به حداقل رساندن میزان مصرف قند در وعده های غذایی و جلوگیری از مصرف میان وعده ها دارد.

توصیه می کنیم حداقل هر 6 ماه یک بار جهت مراقبت های بهداشتی منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. برای آن دسته از بیمارانی که قبل از شروع درمان دچار بیماری لثه شده اند، انجام اقدامات بهداشتی هر 3 ماه یک بار توصیه می شود.

ما برای بررسی روکش ها و ارزیابی مجدد بایت، حداقل انجام یک بررسی سالانه از وضعیت دندان ها را توصیه می کنیم. بایت شما به دلیل حرکت دندان ممکن است با گذشت زمان تغییر کند و این ممکن است مشکلات بایت را ایجاد کند. همچنین با انجام این معاینه دوره ای می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که رژیم غذایی شما صحیح است و نشانه های احتمال پوسیدگی را بررسی کنیم.

مراقبت صحیح و رعایت مراقبت بعد از ونیر کامپوزیت دندان باعث کاهش عوارض جانبی می شود.

مراقبت بعد از ونیر کامپوزیت دندان

بیشتر بخوانید : درمان عفونت دندان

نکات مهم مراقبت بعد از کامپوزیت دندان برای داشتن لبخندی زیبا و ماندگار

ونیرهای کامپوزیتی و سرامیکی از محبوب ترین روش های دندانپزشکی زیبایی در دنیا هستند. روکش های دندانپزشکی نه تنها برای بهبود ظاهر لبخند بلکه برای سلامت کلی دندان ها و لثه راهکاری آسان را ارائه می دهند.

در صورت مراقبت مناسب، و استفاده از ونیرهای کامپوزیتی با کیفیت، آنها می توانند تا 20 سال دوام آورند بعد از این مدت نیاز به جایگزینی خواهند داشت. ما در کلینیک دندانپزشکی کوروش به عنوان دندانپزشک شما که سلامت و زیبایی دندان هایتان برایمان بسیار اهمیت دارد می خواهیم به شما کمک کنیم تا دهه ها با انجام یک ونیر کامپوزیت عالی بهترین ظاهر خود را داشته باشید. در اینجا نکات مهمی برای مراقبت بعد از کامپوزیت دندان ارائه داده شده است:

دستور العمل های مراقبت بعد از کامپوزیت دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان با ونیر کامپوزیت از اهمیت بیشتری برخوردار است.
ونیرها به دندان های طبیعی شما متصل می شوند. آنها هم از دندان های شما محافظت می کنند و هم عیوب آنها را می پوشانند. برای اینکه روکش های کامپوزیتی یا سرامیکی سال ها در جای خود سالم باقی بمانند و عالی به نظر برسند، بهداشت دهان و دندان از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری پیدا می کند.

علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح، به خصوص بعد از خوردن غذا، پرهیز از مصرف موادی که دندان ها را لکه دار می کنند نیز مهم است.

بنابراین از مصرف مایعات تیره مانند چای و قهوه، کشیدن سیگار و سایر مواد غذایی یا نوشیدنی های رنگ دار باید به طور کلی اجتناب شود.

و اگر مصرف کردید، حتماً بعد از آن دندان های خود را کاملاً بشویید یا مسواک بزنید. ونیرهای کامپوزیتی می توانند سریع تر از دندان های طبیعی لکه دار شوند.

مراقبت بعد از ونیر کامپوزیت دندان

بیشتر بخوانید : خمیر دندان مناسب دندان های کامپوزیت شده

نسبت به محافظت از ونیرها کوشا باشید

ونیرهای سرامیکی و البته کامپوزیتی برای استفاده طولانی مدت طراحی شده اند. برای این که ونیرهای خود را برای چند دهه زیبا نگه دارید، بهتر است در مقابل آسیب ها موضع پیشگیرانه ای اتخاذ کنید.

از استفاده از دندان هایتان برای شکستن آجیل یا باز کردن درب ظروف جدا اجتناب کنید.

حتی جویدن ناخن ها، یخ یا مداد که می تواند به مرور زمان به روکش های شما آسیب برساند خودداری کنید. اگر ورزش می کنید و یا دندان های خود را در هنگام خواب بر روی هم فشار می دهید، می توانید از محافظ دندان برای محافظت از روکش های خود در برابر سایش استفاده کنید. ما حتی می توانیم یک محافظ دندان خاص شما طراحی کنیم تا بتوانید به راحتی با آن بخوابید.

وجود لبه های تیز ونیر دندان

بعد از انجام ونیر کامپوزیت فرد ممکن است احساس کند که قسمت هایی از ونیر کامپوزیت دندان هایش کمی تیز است، این حالت باید با گذشت زمان بهبود یابد. در غیر این صورت، فرد می تواند مجددا به دندانپزشک خود مراجعه کند تا لبه های تیز را صاف کند. لبه های تیز به دلیل باقی ماندن مواد باندینگ اضافه بر روی ونیرها به وجود می آید.

مدت زمان ماندگاری ونیر کامپوزیت

ماندگاری روکش ها بر اساس موادی که دندانپزشک استفاده می کند و چقدر فرد از آنها مراقبت می کند ممکن است متفاوت باشد. فرد می تواند در مورد بازه زمانی لازم برای جایگزینی ونیر کامپوزیت با دندانپزشک خود صحبت کند.

چه مدت طول می کشد تا لثه بعد از انجام ونیر دندان التیام یابد؟

زبان و لثه شما نسبت به این تغییرات حساس هستند و ممکن است مدتی طول بکشد تا به ونیرهای جدید خود عادت کنید. بیشتر بیماران قبول دارند که تقریباً دو هفته طول می کشد تا بایت شما احساس طبیعی داشته باشد و در هنگام جویدن و صحبت کردن احساس کاملاً طبیعی داشته باشید.

حساس شدن ونیرها به سرما و گرما

طبیعی است که دندان های شما نسبت به گرما و سرما حساس شوند. دندان ها پس از برداشتن ساختار دندان (در لمینت سرامیکی) به مدت زمان کوتاهی جهت بهبودی نیاز دارند.

بیشتر بخوانید : حساس شدن دندان بعد از جرمگیری

آیا ونیرهای سرامیکی سفید باقی می مانند؟

دندان ها برای همیشه سفید نمی مانند. اما حدس بزنید که در مورد ونیرهای سرامیکی این قضیه به چه صورت است؟ ونیرهای سرامیکی در برابر لکه بسیار مقاوم هستند به این معنی که روکش های شما سال ها بعد از استفاده از آنها ظاهر سفید، شفاف و زیبای خود را حفظ می کنند. البته رعایت بهداشت دهان و دندان به اندازه دندان های طبیعی اهمیت خواهد داشت.

مراقبت بعد از لمینت سرامیکی دندان

بیشتر بخوانید : لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

به عنوان متخصص دندانپزشکی زیبایی، ما می توانیم به شما کمک کنیم تغییرات سبک زندگی را که ممکن است برای زیبا نگه داشتن ونیرهای کامپوزیتی یا سرامیکی لازم باشد را راحت تر درک کنید. همچنین مهم است که به طور دوره ای و منظم به دندانپزشک خود در کلینیک کوروش مراجعه کنید.

اگر می خواهید در مورد روش های دندانپزشکی زیبایی و بهبود لبخند خود اطلاعات بیشتری کسب کنید با مشاوران ما در کلینیک کوروش با شماره تلفن تماس بگیرید.

ما خوشحال خواهیم شد که در مورد ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی و نحوه محافظت از سلامت آنها به شما کمک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹