مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی چیست؟

مزایای ارتودنسی نامرئی

در  این مقاله مزایای ارتودنسی نامرئی و همچنین معایب آن در مقایسه با ارتودنسی فلزی مورد بررسی قرار گرفته است :

مزایای ارتودنسی نامرئی در مقایسه با ارتودنسی فلزی:

 مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

 • – تقریبا هیچ کس متوجه نمی شود که دندان هایتان تحت درمان ارتودنسی است

 • بر خلاف بریس های فلزی ثابت یا سرامیکی که بسیار قابل مشاهده هستند و برخی از بیماران دوست ندارند درمان ارتودنسی آنها مشهود باشد، Invisalign به صورت شفاف و تقریبا نامرئی هستند. این یکی از مزایای بی نظیر Invisalign نسبت به بریس های ثابت است. درنتیجه جایگزین مناسبی برای بزرگسالانی است که علاقمند به صاف کردن دندان هایشان هستند و اغلب دوستان، بستگان و همکارانشان حتی پس از چند ماه درمان متوجه درمان آنها نمی شوند.
 • – در مقایسه با ارتودنسی فلزی و دارای سیم، ارتودنسی نامرئی یا اینویزلاین بسیار راحت تر است

 • یکی از شکایت های عمده بیمارانی که از درمان ارتودنسی فلزی قدیمی استفاده می کنند این است که براکت ها و سیم ها بافت نرم دهان آنها را تحریک میکند و احساس خراشیده شدن لب ها و زبانشان را دارند و چند روز تا چند هفته زمان می برد تا محیط دهان جهت استفاده از آن مناسب شده و به آن عادت کنند. برعکس ارتودنسی نامرئی که از جنس پلاستیک خاصی ساخته شده است که سطحی صاف و راحت داشته و مشکلات ارتودنسی فلزی را ایجاد نمی کند. هر چند که در موارد خاص و مشکلات دندان شدیدتر شاید مجبور باشید تا از روش ارتودنسی مرسوم استفاده کنید چرا که براکت ها و سیم ها به منظور افزایش فشار کلی روی دندان ها و ایجاد نیرو جهت حرکت آنها استفاده می شود.
 • – غذا خوردن با ارتودنسی نامرئی راحت تر است

 • غذا خوردن با بریس اینویزیلاین آسان تر است. در ارتودنسی فلزی، غذا معمولا در بین سیم ها و براکت ها گیر می کند و این می تواند برای فرد ناراحت کننده باشد. در صورتی که با بریس اینویزیلاین محدودیتی برای خوردن انواع غذاها ندارید و می توانید هنگام غذا خوردن بریس را از دهان خود خارج کنید و بعد از خوردن غذا، مسواک زده و سپس مجددا آن ها را قرار دهید.
 • – ارتودنسی نامرئی بهداشتی تر است

 • تمیز کردن دندان ها در ارتودنسی نامرئی به مراتب ساده تر است. از آنجایی که بریس اینویزلاین قابل جابجا شدن است شما می توانید به راحتی آن را از دهان خود خارج کرده و مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. در صورتی که در ارتودنسی فلزی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به مراتب سخت تر بوده و اکثر بیماران تعداد دفعات مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن را کاهش می دهند و این ممکن است عوارضی مانند بیماری لثه یا پوسیدگی دندان را در پی داشته باشد. همچنین از آنجایی که بریس اینویزیلاین قابل جایجایی است می توان چند دقیقه ای آن را داخل آب سرد حاوی قرص های تمیز کننده دندان مصنوعی ضد باکتری قرار داد.
 • – سازگار با شرایط دهان و دندان

 • برخی از افراد دچار به براکسیسم هستند. براکسیسم (bruxism) یا دندان قروچه بیماری است که در آن فرد دندان ها را به هم می ساباند یا فشار می دهد. افرادی که براکسیسم دارند ممکن است به صورت ناخودآگاه در بیداری (براکسیسم بیدار) یا در طول خواب (براکسیسم در خواب) دندان ها را به هم بسابانند. این افراد معمولا از گارد محافظ دهان استفاده می کنند. این گاردها برای جدا نگه داشتن دندان ها به گونه ای طراحی شده اند تا از آسیب ناشی از خرد شدن و دندان قروچه جلوگیری شود. در ارتودنسی فلزی چون به علت وجود براکت ها و سیم ها امکان استفاده از این گارد نمی باشد. از طرف دیگر بریس اینویزیلاین می تواند جایگزین مناسب گارد محافظ باشد چون از پلاستیک ساخته شده و سطح بالایی و پایینی دندان های آسیاب را پوشش می دهد و بنابراین از سایش نیز جلوگیری می کند.

درباره بریس اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی بیشتر بدانید : ارتودنسی نامرئی یا بریس اینویزلاین چیست ؟

درباره ارتودنسی لینگوال بیشتر بدانید : مزایا و معایب ارتودنسی لینگوال

درباره ارتودنسی دندان کودکان بیشتر بدانید : بهترین سن برای درمان ارتودنسی کودکان چند سالگی است ؟

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی
مزایای ارتودنسی نامرئی در مقایسه با ارتودنسی معمول

معایب ارتودنسی نامرئی در مقایسه با ارتودنسی فلزی:

 • بریس های ثابت فلزی معمولا برای موارد حادتر و شدیدتر نامرتبی دندان با پیچیدگی بیشتر و یا فاصله زیاد بین دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که استفاده از بریس اینویزیلاین برای موارد خفیف تا متوسط محدود می شود.
 • اغلب بیماران چون خود به این مسئله آگاهی دارند که از بریس اینویزیلاین استفاده می کنند احساس می کنند که دیگران هم آن را می بینند. در حقیقت، اکثر مردم هیچ وقت متوجه نمی شوند که شما از بریس اینویزیلاین استفاده می کنید. مهمتر از همه اینکه، به یاد داشته باشید هر چقدر هم که قابل مشاهده باشد به مراتب کمتر از براکت و سیم ارتودنسی معمولی قابل مشاهده است.
 • برخی از بیمارانی که قبلا درمان های دندانپزشکی داشته اند ممکن است نتوانند از درمان ارتودنسی نامرئی استفاده کنند. بطور مثال بیمارانی که بریج دندان یا تاج دندان نصب کرده اند یا ونیر پرسلن دارند در اغلب موارد قادر به  استفاده از روش Invisalign نخواهند بود.

درباره هزینه های ارتودنسی بیشتر بدانید : ارتودنسی در مشهد

اگر سوالی در مورد درمان ارتودنسی نامرئی دارید ، ما از پاسخ دادن به سوالات شما، خوشحال خواهیم شد. کلینیک دندانپزشکی کوروش مشهد مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات دندانپزشکی جهت ارائه انواع ارتودنسی در مشهد آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. هزینه ارتودنسی در کلینیک کوروش نسبت به خدمات ارائه شده بسیار مناسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹