مشکلات دندان در دوران بارداری و راه های جلوگیری از آن

مشکلات دندان در دوران بارداری

اگر باردار هستید یا تصمیم به بارداری دارید این مطلب مفید درباره مشکلات دندان در دوران بارداری را حتما مطالعه بفرمایید.

مطالب آن قطعا مفید خواهد بود.

چرا دندان ها در دوران بارداری نیازمند مراقبت بیشتر هستند ؟

بارداری تغییرات زیادی را در بدن شما به وجود می آورد، اما ممکن است مشکلاتی برای سلامت دهان و دندان ها ایجاد شود که برای شما غیرمنتظره باشد. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که همه زنان قبل از اقدام به بارداری جهت بررسی دندان های نیازمند ترمیم و مسائل مربوط به حاملگی به دندانپزشک خود مراجعه کنند.

حتی اگر فکر می کنید که باردار هستید، باید دندانپزشک خود را در جریان بارداری خود قرار دهید، زیرا ممکن است لازم باشد تا بعضی از درمان ها را به تعویق اندازید.

اگر شما تصمیم به بچه دار شدن دارید، باید از مسائل سلامت عمومی دهان و دندان خود مطلع شوید، بنابراین با درمان مشکلات دندانپزشکی خود و مراقبت های لازم، سلامت دهان و دندان خود را در دوران بارداری تضمین کنید.

مشکلات دندان در دوران بارداری

بارداری و ژنژیویت

التهاب و خونریزی لثه (ژنژیویت) در دوران بارداری شایع است.

تغییرات در سطوح هورمون ها در بدن شما می تواند باعث افزایش گردش خون در ناحیه لثه شود، بنابراین خطر خونریزی افزایش می یابد. این تغییرات همچنین می تواند باعث ایجاد پلاک در خط لثه شود، در نتیجه احتمال ابتلا به عفونت باکتریایی را افزایش می دهد.

مهم است قبل از بارداری، از دندان ها و لثه خود به خوبی مراقبت کنید، حداقل دوبار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. برای تمیز کردن لثه ها در دوران بارداری از محلول آب نمک استفاده کنید و سعی کنید برای جلوگیری از ایجاد پلاک دندان، از یک رژیم غذایی سالم فاقد شکر استفاده کنید. از آنجا که مصرف بسیاری از داروها در دوران بارداری مضر هستند، بنابراین بهترین راه جلوگیری از ایجاد عفونت است.

ژنژویت در بارداری

4 نکته مهم روش صحیح مسواک زدن و حفظ سلامت دندان ها»

هر آنچه باید درباره عفونت دندان بدانید»

بارداری و پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان ها یکی دیگر از مشکلات دندان در دوران بارداری است.

از آنجایی که در دوران بارداری پلاک های دندانی به آسانی روی لثه ها و دندان ها ایجاد می شود، پوسیدگی دندان نیز می تواند رخ دهد. همچنین بیماری صبحگاه (که می تواند شامل استفراغ نیز باشد) ممکن است پوسیدگی دندان ها را بیشتر کند، زیرا با ایجاد محیط اسیدی باعث فرسایش مینای دندان می شود.

مشکلات دهان و دندان نه تنها برای مادران مشکل زا است، بلکه برای کودک نیز خطرناک است. از جمله مواردی مانند پریودنتیت و پوسیدگی های جدی دندان، خطر ابتلا به تولد زودرس، دیابت حاملگی و پره اکلامپسی Preeclampsia یا مسمومیت حاملگی را افزایش می دهد.

پوسیدگی دندان در بارداری

تومورهای بارداری (pregnancy tumors)

در بعضی از خانم ها توده های کوچک غیر سرطانی ایجاد می شود که به آنها تومورهای بارداری (pregnancy tumors) گفته می شود و در واقع خطرناک نیستند. این توده های کوچک، بین دندان ها تشکیل می شوند و اغلب در طول سه ماهه دوم بارداری ظاهر می شوند.

این توده ها که granuloma pyogenic نیز نامیده می شود، ممکن است به آسانی خونریزی کنند و باعث ایجاد ناراحتی هایی برای فرد شوند. دندانپزشک شما ممکن است حذف این توده ها را به شما توصیه کند، اما اگر شما را اذیت نمی کند و می توانید آنها را تحمل کنید، لازم به حذف آنها نیست و این توده ها پس از زایمان، خودشان از بین می روند.

شل شدن دندان ها

دندان ها ممکن است در دوران بارداری شل شوند، حتی اگر لثه ها سالم باشند. شل شدن دندان ها در دوران بارداری، به علت افزایش سطح پروژسترون و استروژن است، که بر رباطی که از دندان ها حمایت می کند، تاثیر می گذارد. این وضعیت موقت است و منجر به از دست رفتن دندان نمی شود. برای اطمینان از اینکه این وضعیت مرتبط با تغییرات هورمونی است یا خیر به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر فکر می کنید که باردار هستید ، سلامت دهان و دندان خود را در اولویت قرار دهید.

تغییر سطح هورمون ها شما را در معرض خطرات مختلفی قرار می دهد از جمله، افزایش تورم لثه و شل شدن دندان ها.

استفاده از یک تمیز کننده حرفه ای خوب، لثه ها و دندان های شما را در برابر ایجاد پلاک ایمن می کند و اطمینان می یابید که هر گونه علائم پوسیدگی دندان یا بیماری های لثه با داروها و تکنیک های ایمن بارداری درمان می شود.

 کلینیک دندانپزشکی زنان باردار در مشهد

کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به شما عزیزان در زمینه مشکلات دندان در دوران بارداری می باشند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹