نگهدارنده های ارتودنسی (ریتینر) چیست؟

انواع نگهدارنده های ارتودنسی

نگهدارنده های ارتودنسی (ریتینر) چیست؟

پس از برداشتن بریس ها در پایان درمان ارتودنسی برای حفظ نتیجه درمان می بایست از نگهدارنده های ارتودنسی استفاده شود، به طوری که نگهدارنده به صورت ثابت یا متحرک روی دندان ها قرار داده می شود.
انواع مختلفی ازنگهدارنده وجود دارد اما انتخاب نگهدارنده بستگی به عوامل مختلفی دارد که در نهایت ارتودنتیست شما تشخیص می دهد که کدام نگهدارنده برای شما مناسب است. گاهی اوقات توصیه می شود که بیش از یک نوع نگهدارنده استفاده شود تا احتمال ریسک جابه جایی دندان ها کاهش یابد.

روش استفاده از نگهدارنده ارتدنسی
روش استفاده از نگهدارنده ارتودنسی

اگر تصمیم به انجام ارتودنسی دارید این مطلب را بخوانید : ارتودنسی دندان در مشهد و اطلاع از هزینه ها و شرایط اقساطی آن

اهمیت استفاده از نگهدارنده های بعد از ارتودنسی برای دندان

در صورت عدم استفاده از نگهدارنده بعد از برداشتن بریس ها امکان دارد دندان ها به سمت موقعیت اصلی خود حرکت کنند، چراکه هنوز دندان ها در استخوان فک محکم نیستند. دوم اینکه استفاده از نگه دارنده ارتودنسی باعث می شود با مرور زمان و افزایش سن بیمار دندان ها موقیت جدید خود را حفظ کنند.

 انواع نگهدارنده های ارتودنسی

انواع زیادی از نگهدارنده ها وجود دارد. معمول ترین انواع نگهدارنده های مورد استفاده، نگهدارنده شفاف، نگهدارنده ثابت و نگهدارنده هاولی است.

نگهدارنده متحرک شفاف ارتودنسی یا اسیکس

این نگهدارنده کاملا شفاف و از جنس پلاستیک است که حتما قبل نوشیدن و خوردن باید آن را از دهان خود خارج کنید. نگهدارنده های ارتودنسی اسیکس به دلیل شفافیت محبوبیت بیشتری در بین بیماران دارد اما طول عمر اين نوع كمتر از انواع دیگر ریتینر های ارتودنسی است. همچنین نمی‌توان هیچ تغییری در موقعیت دندان‌ها ایجاد کرد و تنها از آن برای تثبیت موقعیت جدید دندان‌ها استفاده کرد.

نگهدارنده اسیکس ارتودنسی
نگهدارنده اسیکس ارتودنسی

نگهدارنده ی ثابت ارتودنسی

این نوع نگهدارنده ی ثابت در پشت دندان های جلو پایین جاسازی می شود ، برای چسباندن این سیم به پشت دندان ها از مواد کامپوزیتیه همرنگ دندان استفاده می شود بنابراین به هیچ عنوان قابل مشاهده نیست.
مزیت این نوع ریتینر اینست که به زیبایی ظاهری دندان ها آسیبی وارد نمی کند اما وقت بیشتری باید برای تمیز کردن سیم و پشت دندان ها نیاز است.

نگهدارنده ثابت ارتودنسی
نگهدارنده ثابت ارتودنسی

نگهدارنده متحرک هاولی ارتودنسی

نگهدارنده های Hawley یک نگهدارنده متحرک برای فک بالا و پایین است. این نگهدارنده دارای بدنه پلاستیکی و یک سیم فلزی است که جلوی دندان ها قرار می گیرد، از این نگهدارنده ارتودنسی می‌توان برای ایجاد حرکات جزیی و اصلاحات موقعیت دندان‌ها استفاده کرد.
وقتی برای اولین بار دندانپزشک شما این را نگهدارنده را روی دندان های شما قرار می دهد، حس ناخوشایندی دارید اما نگران نباشید چرا که در عرض 2 روز به آن عادت می کنید.

نگهدارنده هاولی ارتودنسی
نگهدارنده هاولی ارتودنسی

مقاله مرتبط : دندان ارتودنسی را چگونه مسواک بزنم ؟

مقاله مرتبط : مراقبت بعد از ارتودنسی

توجه کنید برای استفاده از هرنوع نگهدارنده ای دستور العمل های خاصی وجود دارد که ارتودنتیست شما آنها را در اولین جلسه نصب نگهدارنده های ارتودنسی به شما خواهد گفت.رعایت کردن شرایط نگهداری و استفاده باعث می شود که ریسک جابه جایی دندان ها و همینطور آسیب به دندان ها و لثه ها کاهش یابد.

کلیه خدمات ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی کوروش توسط بهترین و مجرب ترین متخصصان دندانپزشکی در فضایی مدرن با پیشرفته ترین تجهیزات انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹