پر کردن و ترمیم دندان در مشهد

پر کردن دندان در مشهد

پرکردگی و ترمیم دندان

پر کردن یک روش درمانی برای ترمیم دندان آسیب دیده، ترک خورده یا شکسته می باشد. جهت پر کردن دندان آسیب دیده، دندانپزشک ابتدا قسمت پوسیده شده را برداشته و پس از پاکسازی آن توسط مواد پرکننده قسمت خالی شده ی دندان را پر می کند. با پر کردن فضای خالی شده از نفوذ باکتری ها به قسمت های درونی دندان پیشگیری می شود و همچنین پر کردن دندان از فرسایش بیشتر دندان جلوگیری می کند.
مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان شامل طلا، پرسلن، رزین کامپوزیتی (پرکننده های رنگی دندان) و آمالگام (آلیاژ جیوه، نقره، مس، قلع و گاهی روی) می باشد.

پر کردن دندان با مواد آمالگام

مطلب مرتبط : اطلاعات بیشتر در مورد مراحل عصب کشی دندان»

بهترین نوع پرکردگی کدام است؟

نمی توان یک نوع خاص مواد پر کننده را برای همه افراد مناسب دانست. انتخاب بهترین مواد پر کننده برای هر فرد ممکن است با فرد دیگر متفاوت باشد و بستگی به عواملی مانند آلرژی فرد به موادی خاص، میزان وسعت پوسیدگی دندان و هزینه دارد.

پرکننده های آمالگام (نقره ای) در برابر سایش مقاوم بوده و نسبتا ارزان هستند. با این حال، با توجه به رنگ تیره آنها، نسبت به ترمیم چینی یا کامپوزیت قابل مشاهده هستند و معمولا در قسمت هایی از دندان ها که امکان دیده شدن دارند مانند دندان های جلو استفاده نمی شوند.

پر کردن دندان با مواد همرنگ

مطلب مرتبط : پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان؛ بیشتر بدانید»

آیا دندان پر شده دردناک است ؟ علل درد دندان پس از ترمیم (پر کردن)

پر کردن دندان برای جایگزینی ناحیه ای از دندان که دچار پوسیدگی شده است استفاده می شود که ترمیم قسمت پوسیده شده سبب کاهش درد ناشی از آن می شود. اما درد دندان پس از پر کردن دندان غیر معمول نیست. برخی از علل شایع درد دندان پس از پر شدن عبارتند از :

حساسیت دندان : دندانی که تازه ترمیم شده است نسبت به به غذاها و نوشیدنی های گرم و سرد، درجه حرارت هوا و فشار ناشی از جویدن غذا حساس است. اما این درد در عرض چند هفته از بین می رود، در صورتی که پس از گذشت چند هفته درد دندان پر شده بهبود نیافته باشد بایستی با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

پرشدگی ناقص یا شکستگی : اگر پر کردن دندان به طور مناسب انجام نشود و یا دچار شکستگی شود، پس از پر کردن حفره ممکن است دندان درد رخ دهد. اگر احساس کردید که درد دندان شما ناشی از شکستگی یا پر شدگی ناقص است، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک به مواد پر کردن دندان : برخی از افراد نسبت به برخی از مواد پر کردن دندان مانند نقره حساسیت دارند. بنابراین قبل از ترمیم و پر کردن دندان، دندانپزشک خود را از داشتن هرگونه حساسیت یا آلرژی آگاه سازید.

رفع درد دندان پس از پر کردن

جهت کاهش درد پس از پر کردن دندان از مصرف غذاهای گرم و سرد اجتناب کنید. علاوه بر این استفاده از خمیر دندان های مخصوص دندان های حساس به کاهش حساسیت احتمالی و درد دندان پس از پر کردن کمک می نماید.

دوام مواد پرکننده دندان چقدر است ؟

طول عمر مواد پر کننده دندان بستگی به نوع ماده پر کننده، محل دندان پر شده و میزان مراقبت از آن دارد. استفاده از مواد پر کننده همرنگ دندان مانند مواد کامپوزیتی جهت زیبایی و همرنگ بودن مواد پرکننده با دندان مورد استفاده قرار می گیرند اما باید در نظر داشت که عمر این مواد در مقایسه با مواد آمالگام کمتر است و حدود 7 تا10 سال ماندگاری دارد و پس از آن بایستی مجددا تعویض شوند.

چطور متوجه شویم که زمان جایگزینی مواد پرکننده دندان فرا رسیده است ؟

– شکسته شدن مواد پرکننده یا خارج شدن آن از حفره
– ایجاد شکستگی در قسمت دیگری از دندان پر شده
– وقتی نوشیدنی های سرد مصرف می کنید احساس درد می کنید.
– تغییر رنگ مواد پر کننده
– قدیمی شدن ماده پرکننده

مطلب مرتبط : عصب کشی چیست؟ مراحل عصب کشی، مراقبت ها و عوارض؛ بیشتر بدانید»

پر کردن دندان در مشهد ، کلینیک دندانپزشکی کوروش

کلیه خدمات درمانی و زیبایی دندان از جمله ترمیم دندان (پرکردگی) در دندانپزشکی کوروش مشهد با بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت ها ارائه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹