مراحل ایمپلنت دندان چگونه است

کاشت دندان ایمپلنت چند مرحله دارد

آیا می دانید کاشت دندان ایمپلنت چند مرحله دارد ؟ روش کاشت دندان ایمپلنت چگونه است؟ مراحل ایمپلنت چقدر طول میکشد ؟ ایمپلنت برای چه افرادی مناسب است ؟ ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست ؟ درصد موفقیت ایمپلنت دندان چقدر است ؟ عوارض سیگار کشیدن بر ایمپلنت چیست ؟ آشنایی با نحوه ایمپلنت دندان و پاسخ سوالات فوق را در این مطلب می خوانیم.

کاشت دندان ایمپلنت چند مرحله دارد

کاشت دندان نوعی جراحی زیبایی محسوب می شود و برای جایگزینی دندان های از دست رفته کاربرد دارد. دندان ایمپلنت ظاهری طبیعی دارد و احساسی همانند دندان های طبیعی در دهان دارد.

 • ایمپلنت ها بیشتر زیر لثه قرار می گیرند.

در  روش کاشت دندان ایمپلنت، ایمپلنت ها به استخوان فک و لثه متصل می شوند و به عنوان پایه ای پایدار و محکم برای یک یا چند دندان مصنوعی در نظر گرفته می شوند، که به تاج دندان معروف است.

 • کاندیداهای کاشت دندان، برای داشتن ایمپلنتی مناسب و مطمئن احتیاج به لثه ای سالم و استخوان کافی دارند. قبل از انجام کاشت دندان با پزشک خود مشورت نموده تا ببینید واجد شرایط ایمپلنت هستید یا خیر.

کاشت دندان ایمپلنت غالبا بهترین گزینه درمانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته است زیرا برخلاف پروتزهایی که روی لثه قرار میگیرند و یا پروتز هایی که از دندان های مجاور به عنوان لنگر استفاده می کنند، عمری طولانی تر دارند.

دندانپزشکان کاشت دندان ایمپلنت را به عنوان هم جراحی زیبایی و هم جراحی درمانی انجام می دهند و در این عمل طی فرآیندی دندان در استخوان فک قرار می گیرد.

از دست دادن دندان

از دست دندان می تواند باعث به وجود آمدن ظاهری ناخوشایند شود. از دست دادن دندان اکثرا در بزرگسالان در سنین بالای 20 سال رخ می دهد. اکثر افراد در این بازه ی سنی حداقل یک دندان دائمی را در اثر تصادف، بیماری لثه، پوسیدگی ریشه دندان، پوسیدگی دندان، ساییدگی بیش از حد و مشکلات مادرزادی از دست داده اند.

 • صرف نظر از دلایل مربوط به از دست دادن دندان، کاشت دندان ایمپلنت می تواند لبخندی زیبا را برای شما به ارمغان بیاورد.
بیشتر بخوانید : ایمپلنت دندان در مشهد

ایمپلنت برای چه افرادی مناسب است ؟

 • شرایط پزشکی: اگر در حال حاضر در حال انجام کارهای عادی دندانپزشکی هستید،‌ می توانید کاشت ایمپلنت را نیز انجام دهید. چنانچه شرایط شما مناسب کاشت دندان نباشد پزشک به شما خواهد گفت.
 • بیماری های مزمن: برای بیمارانی که مبتلا به بیماری های مزمن مانند فشار خون بالا و دیابت هستند کاشت دندان موردی ندارد.
 • بیماری لثه : بیمارانی که دندان های خود را به علت بیماری پریودنتال (لثه) از دست داده اند، کاندیدای مناسبی برای کاشت دندان خواهند بود.
 • کسانی که پروتز دندان دارند: بیمارانی که دارای پروتز دندان یا دندان مصنوعی متحرک هستند، کاشت دندان جایگزین مناسبی برای آنها خواهد بود. ایمپلنت ها نیز باعث راحتی بیشتر آنها خواهند شد.

افراد سیگاری: اگرچه استعمال دخانیات ممانعتی با کاشت دندان ندارد اما ممکن است میزان موفقیت ایمپلنت را کاهش دهد.

پوکی استخوان: احتمال از دست دادن دندان ها برای کسانی که مبتلا به پوکی استخوان، کاهش تراکم استخوان یا مبتلا به بیماری پریودنتال هستند، یک اتفاق شایع است. دندانپزشکان برای زیبایی و راحتی و محافظت از دندان ها کاشت دندان را روشی مناسب می دانند.

بیشتر بخوانید : چه کسانی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

پادکست: شرایط گذاشتن ایمپلنت دندان چیست؟

کاشت دندان ایمپلنت چند مرحله دارد

 ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست ؟

 • افراد بسیار جوانی که فک آنها به حد کافی رشد نکرده است
 • بانوان باردار
 • افراد الکلی یا معتاد
 • افرادی که پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن داشته اند
 • افرادی که بیماری های مزمن مثل دیابت و هموفیلی و بیماری های بافت همبند داشته اند
 • افرادی که داروهای خاصی مثل استروئید و کورتن استفاده می کنند
 • افرادی که دندان قروچه (بروکسیم) شدید شبانه دارند، احتمال شکست ایمپلنت زیاد است.
بیشتر بخوانید : ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد ؟

کاشت دندان ایمپلنت چند مرحله دارد ؟

امروزه با پیشرفت های جدید در فناوری، روش های متفاوتی در کاشت دندان وجود دارد. سوالی که پیش می آید این است که کاشت دندان ایمپلنت چند مرحله دارد ؟ کاشت دندان ایمپلنت به دو صورت سنتی و کاشت دندان به صورت مینی ایمپلنت انجام می شود.

زیبایی کاشت دندان ایمپلنت در این است که آنها از حیث ظاهر و راحتی از دندان طبیعی قابل تشخیص نیستند. هنر وعلم این امر در نحوه ی پیوند زدن دندان به استخوان نهفته است.

مراحل ایمپلنت دندان چگونه است

بیشتر بخوانید : طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است

 اولین روش کاشت دندان ایمپلنت:

 • در مرحله اول، دندانپزشک عمل جراحی کاشت را انجام داده و پایه های ایمپلنت را در فک جاگذاری می کند، سپس یک دوره سه تا شش ماه لازم است تا ایمپلنت ها به استخوان جوش بخورند.
 • پس از جوش خوردن ایمپلنت به استخوان، دندانپزشک می تواند عمل پیوند را انجام بدهد، اما ابتدا باید از التیام لثه مطمئن شود.
 • پس از اتمام این مرحله پیوند رابطی به نام پست، به کاشت وصل می شود. در بعضی موارد، پست ممکن است در طی مراحل اولیه متصل شود.
 • سپس دندانپزشک تاج (روکش) دندان شما را متناسب با رنگ و اندازه ی دیگر دندان های شما آماده می کند. پس از اتمام این مرحله، تاج را به پست وصل می کند.
بیشتر بخوانید : بهترین نوع روکش دندان

دومین روش کاشت دندان ایمپلنت:

کاشت مینی ایمپلنت دندان برای بیمارانی که در حال حاضر دندان مصنوعی دارند اما با آن راحت نیستند توصیه می شود. این روش شامل یک فرآیند کوتاه است که پروتزهای شل را در جای خود محکم نگه می دارد.

به دلیل کوچک بودن ایمپلنت (تقریباً به قطر یک خلال دندان) تعداد افراد بیشتری می توانند واجد شرایط این گزینه باشند. پس از نصب مینی ایمپلنت دندان، روکش دندان روی آن قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید : قیمت بریج دندان در مشهد

بهبودی بعد از ایمپلنت دندان

مدت زمان بهبودی بستگی به روش کاشت دندان ایمپلنت دارد.

 • بطور کلی بهبودی کامل کاشت دندان ایمپلنت حدود شش ماه زمان می برد و قرار دادن تاج های دندان حدود دوماه طول می کشد.
 • ممکن است درد خفیف، خونریزی یا کمی تورم داشته باشید که با کمک های اولیه و داروهای ضد التهاب قابل کنترل است. دندان شما پس از یک یا دو روز می تواند عملکردی طبیعی داشته باشد.

پس از قرار دادن دندان ایمپلنت رعایت بهداشت دهان و دندان لازم است تا از نحوه صحیح کاشت و ساختار استخوانی اطمینان حاصل شود.

مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان به صورت مرتب و عدم تمیز کردن اطراف ایمپلنت می تواند باعث ایجاد عفونت شود.

استعمال دخانیات درصد موفقیت کاشت دندان ایمپلنت را کاهش داده و ممکن است باعث ایجاد مشکل در روند بهبودی شود.

کاشت دندان ایمپلنت چند مرحله دارد

بیشتر بخوانید : ایمپلنت دندان جلو 

 درصد موفقیت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

انتخاب یک دنداپزشک یا جراح مناسب برای کاشت دندان ایمپلنت از نکات بسیار مهمی است که باعث افزایش درصد موفقیت این روش می شود.

درصد خرابی کاشت دندان ایمپلنت در افراد سیگاری بیشتر است لذا از آنها خواسته می شود تا قبل از انجام کاشت دندان ایمپلنت سیگار را ترک کنند.
عمر کاشت دندان ایمپلنتی که به درستی نگهداری شود حدود 40 سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹