نکات مهم کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل در مشهد

کشیدن دندان عقل در مشهد. آیا می دانید دندان عقل چگونه کشیده می شود ؟ آیا کشیدن دندان عقل دردناک است؟ چه مراقبت هایی باید بعد از کشیدن دندان عقل داشته باشیم ؟ و هزینه کشیدن دندان عقل در مشهد چقدر است ؟ اگر شما نیز تصمیم دارید دندان عقل خود را بکشید این مطلب را حتما بخوانید.

کشیدن دندان عقل در مشهد

سومین دندان‌های آسیایی، که به عنوان دندان عقل شناخته می شوند، آخرین دندان های دائمی هستند که در دهان شما ظاهر می شوند. این دندان‌ها در فک بالا و پایین و در هر دو طرف قرار دارند، معمولا بین 17 تا 21 سال در می آیند. بسیاری از افراد فضای کافی در فک خود ندارند تا بتوانند بدون تغییر در دندان‌های دیگر خود، دندان های عقل را جای دهند. این می تواند منجر به مشکلات مختلف شود. کشیدن دندان عقل بسیار رایج است و مدت زمان بهبودی ممکن است تا یک هفته طول بکشد.

دندانپزشک شما یا متخصص جراح لثه ممکن است به شما توصیه کند که دندان‌های عقل خود را قبل از اینکه مشکلاتی بوجود آورند بکشید. این کار برای جلوگیری از کشیدن دردناک تر و پیچیده تر آن در آینده است. چرا که ممکن است چند سال بعد لازم باشد تا جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان های مجاور و ایجاد عفونت در اطراف دندان عقل، آنها کشیده شوند . کشیدن دندان عقل در سنین پایین تر آسان تر است، در این سن ریشه های دندان عقل هنوز کامل نشده اند و استخوان تراکم کمتری دارد. با افزایش سن ریشه ها قطورتر شده و ممکن است کشیدن دندان عقل را سخت تر کند. در افراد با سن بیشتر، زمان بهبودی طولانی تر است.

دندان عقل چگونه کشیده می شود؟

سهولت در کشیدن دندان های عقل بستگی به موقعیت دندان عقل و مرحله رشد آن دارد. قبل از اقدام به کشیدن دندان عقل دندانپزشک شما را در مورد نحوه کشیدن دندان عقل یا احتیاج داشتن به جراحی لثه جهت بیرون آوردن دندان نهفته آگاه می کند. اگر دندان عقل نهفته نباشد و مانند دندان های دیگر رشد کند به راحتی قابل کشیدن است .

اما، اگر دندان عقل در زیر لثه و استخوان فک نهفته باشد، نیاز به برش به لثه و سپس حذف بخش استخوانی خواهد بود که روی دندان عقل قرار دارد. در این موارد، معمولا برای به حداقل رساندن میزان برش، دندان عقل را به قسمت های کوچکتر برش داده و سپس خارج می کنند. برای دندان در این وضعیت، دندان در بخش های کوچک استخراج می شود، نه از یک قطعه استخراج می شود تا مقدار استخوان را که برای برداشتن دندان باید برداشته شود، به حداقل برساند. با گرفتن عکس OPG می توان مشخص کرد که دندان‌هاي عقل چه زماني از لثه خارج خواهند شد و یا وضعیت دندان عقل نهفته را بررسی نمود.

عکس دندان opg

آیا کشیدن دندان عقل دردناک است ؟

کشیدن دندان عقل دردناک نیست چون برای کشیدن آن به ناحیه اطراف دندان عقل بی حسی زده می شود. بنابراین هیچ دردی احساس نمی کنید. اگر در زمان کشیدن دندان عقل احساس درد کردید حتما به دندانپزشک یا جراح خود بگویید، تا میزان بی حسی را بیشتر کند.

بیشتر بخوانید : درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل :

اگر برای کشیدن دندان عقل احتیاج به جراحی و بخیه زدن باشد معمولا از بخیه های جذبی استفاده می شود. دندانپزشک به شما می گوید که بخیه ها پس از چه مدت زمانی جذب خواهند شد، این زمان معمولا بین 7 تا 10روز می باشد.
دندانپزشک شما ممکن است پس از کشیدن دندان روی محل گاز استریل قرار دهد و از شما بخواهد تا به مدت یک ساعت آن را فشار دهید. این کار به لخته شدن سریع تر خون در محل دندان کشیده شده کمک می کند. لخته شدن خون بخشی از روند بهبودی است، بنابراین سعی نکنید آنها را از بین ببرید.

در برخی موارد، اگر دچار عفونت نیز باشید، آنتی بیوتیک نیز تجویز می شود.

تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان عقل از انجام موارد زیر اجتناب کنید :

– از دهانشویه استفاده نکنید.
– از تف کردن آب دهان خود، خودداری کنید تا از جدا شدن احتمالی لخته و خونریزی جلوگیری شود.
– تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان عقل مسواک نزنید.
– از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل خودداری کنید.
– از نوشیدن مایعات داغ مانند چای و سوپ خودداری کنید.
– از فعالیت بدنی شدید اجتناب کنید و سعی کنید استراحت کنید.
– پس از کشیدن دندان عقل بهتر است از مواد غذایی نرم استفاده کنید.
– در صورت داشتن درد شدید و یا خونریزی به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مطلب مرتبط : هرآنچه باید درباره عفونت دندان بدانید»

ویدیو مراحل کشیدن دندان عقل نیمه نهفته فک پایین را در زیر ببینید :

هزینه کشیدن دندان عقل به عوامل مختلفی بستگی دارد. بطور کلی هزینه کشیدن دندان عقل با میزان سختی کشیدن آن رابطه مستقیم دارد. ممکن است دندان عقل نهفته باشد و یا به طور کامل رشد نکرده باشد و نیاز به جراحی لثه داشته باشد که در این صورت هزینه کشیدن آن افزایش خواهد یافت.

همچنین کشیدن دندان عقل فک پایین نسبت به فک بالا معمولاً سخت تر است و ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد.
در صورتی که کشیدن دندان بنابر ضرورت باشد ممکن است بیمه درصدی از هزینه آن را پوشش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نوبت

تکمیل این فرم به منزله رزرو نهایی نوبت نبوده و کارشناسان ما پس از تماس با شما نوبت را ثبت خواهند کرد.

ساعات معاینه رایگان: از ساعت ۹ الی ۱۲ و از ساعت ۱۶ الی ۱۹